Česká pobočka organizace ADRA pomáhá už dvacet let

Praha - Humanitární organizace ADRA si dnes připomíná dvacet let od založení své první pobočky v České republice. Mezinárodní organizace působí ve více než 120 zemích světa. Od roku 1956 navíc pomáhá nejen na místech bezprostředně po katastrofách, ale podporuje i dlouhodobé rozvojové programy. Do povědomí Čechů se ADRA zapsala nejen kvůli svým celosvětovým humanitárním akcím, ale i kvůli zdejším povodním. V poledne zahájí oficiální oslavy výročí tisková konference.

„Humanitární pomoc se za těch dvacet let změnila, především díky informačním technologiím jsme si na světě blíž. Práce organizace stále více závisí na tom, aby se nejen vybraly peníze, ale také, aby se investovaly tam, kde je jich třeba,“ vysvětlil výkonný ředitel organizace ADRA Jan Bárta. Zároveň vyjádřil dík českým občanům, kteří mají chuť organizaci podporovat i v době krize.

S vývojem doby a života se změnila i náplň práce humanitární organizace ADRA. „Dnes už nejsme zvyklí vozit na Haiti třeba sušené mléko, ale my tam lidi učíme zemědělství, aby si mohli pomáhat co nejdříve sami. Hlavně v tom spatřuji proměnu v jednání humanitární organizace ADRA,“ podotkl Bárta. Kromě humanitární pomoci a rozvoje zemědělství na Haiti zde také Češi opravili vodní zdroj, který zásobuje vodou zhruba 3 000 rodin. Právě na obnovu vodních zdrojů by se ADRA ráda zaměřila v dalších letech, kdy na Haiti bude působit.

V roce 1992 vznikla ještě Nadace ADRA a od roku 1994 začala organizace fungovat jako občanské sdružení. Do povědomí Čechů se ADRA zapsala nejen kvůli svým celosvětovým humanitárním akcím, ale i kvůli povodním, které republiku zasáhly v letech 1997, 2002 a 2009. Během ničivých záplav v jihovýchodní Asii se představily i dárcovské sms zprávy. Svoji kariéru bude organizace mapovat i výstavou.