Detektivové dostali za Ratha odměnu 15 tisíc

Praha - Čtyři detektivové Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), kteří pracovali na případu poslance ČSSD Davida Ratha a údajné korupce ve středních Čechách, dostali každý od policejního prezidenta Petra Lessyho odměnu 15 000 Kč hrubého. Informuje o tom dnešní Mladá fronta DNES (MfD). Deník zároveň připomíná loňské mnohonásobně vyšší odměny pro policejní funkcionáře. Rathovi nepomohlo ani to, že byl velmi opatrný a například do telefonu neříkal nic důležitého. Jenže detektivové umístili do vily i kanceláře štěnice. Tam se už politik nehlídal.

„Udělil jsem odměnu ve výši 15 000 korun. S policisty jsem se rovněž osobně setkal, abych jim pogratuloval. Cenné pro mě bylo i to, že jsem si vyslechl jejich připomínky, co by se z naší strany dalo zlepšit,“ řekl MfD Lessy.

Odměny působí velmi skromně v porovnání s výší odměn, které dostali policejní funkcionáři loni. Prémie přes 200 000 Kč dostalo 85 policistů, především ředitelů, náměstků nebo vedoucích, připomíná MfD.

Lessy odměnu 15 000 Kč za nízkou nepovažuje. Letos prý bude na odměnách rozdělena jen třetina peněz, která na ně šla loni. Každý policista může dostat za rok maximálně dvojnásobek své měsíční hrubé mzdy. „V případě policistů z ÚOKFK jde tedy o velmi slušnou částku,“ dodal Lessy.

Policejní štěnice slavily úspěch

Podle Mladé fronty DNES je zatčení Davida Ratha výsledkem dosud nejúspěšnějšího nasazení policejních štěnic. Podle listu byl Rath velmi opatrný a do telefonu neříkal nic důležitého. Jenže policie dala štěnice do domu i kanceláře, kde se pohybovali jeho komplicové. Klíčové pro úspěch akce bylo to, že policie dostala tip na předražení zakázky na opravu zámku v Buštěhradě i následné předávání úplatku ještě dříve, než se tak stalo. Většinou totiž policisté rozplétají korupční kauzy až ex post, což je daleko složitější.

Policisté si vytipovali kancelář v kladenské nemocnici a vilu v Rudné u Prahy. Podle bezpečnostního experta Jiřího Schmidta, který byl hostem Studia ČT24, existuje celá řada štěnic. Rozlišují se třeba podle dosahu, nebo podle toho, jak dlouho vydrží. Jednoduchá štěnice funguje kolem dvou týdnů, pokud ale má vydržet delší dobu, je třeba zajistit zdroj napájení. A jak se taková štěnice do bytu či kanceláře dostane? Podle Schmidta je třeba se do objektu vloupat, což udělali policisté v případě vily, kde museli pouze obelstít alarm, nebo použít sofistikovanější metodu, kdy štěnici instaluje například uklízečka, vrátný nebo opravář telefonů.