KSČM: Debata o vydání Ratha by měla být neveřejná

Praha - Vazebně stíhaný poslanec David Rath má podle komunistů ústavní právo vystoupit ve sněmovně a nikdo by se nad tím neměl pohoršovat. Předseda KSČM Vojtěch Filip ale trvá na tom, že úterní debata o potvrzení jeho trestního stíhání pro podezření z přijetí úplatku by měla být uzavřená.

„Pokud někdo říká, že zamezujeme tomu, aby se veřejně projednávala kauza Davida Ratha, nevím nic o tom, že by dozorující státní zástupkyně měla v úmyslu zrušit důvody koluzní vazby,“ řekl Filip. V případě koluzní vazby jde o možné ovlivňování svědků. Ostatní sněmovní frakce se kloní k otevřenému jednání.

Nad tím, že by měl Rath vystoupit ve sněmovně, by se podle Filipa neměl nikdo pohoršovat. Předseda komunistů poznamenal, že ve sněmovně zasedá nepravomocně odsouzený Vít Bárta (VV) a ke korupční aféře se vyjadřuje ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), jenž podle Filipa není schopný vysvětlit kauzu ProMoPro z doby českého předsednictví EU.

Filip soudí, že existuje dvojí metr. „Jeden metr je na koalici, ty, kteří podporují vládu, a ti mohou cokoli a nebudou vazebně stíhání, a ty, kteří jsou v opozici, ti budou vazebně stíháni kdykoli. Pokud nechceme dojít k fašizující totalitě, tak bychom se měli starat o to, aby Česká republika zůstala aspoň formálně právním státem,“ dodal.

Bývalého středočeského hejtmana Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Poslanci hrozí v případě odsouzení až dvanáctileté vězení.

Video TK KSČM ke kauze Davida Ratha
video

TK KSČM ke kauze Davida Ratha