Čtyři obce ženou ministerstvo kvůli hazardu před Ústavní soud

Praha – České Velenice, Frýdlant nad Ostravicí, Klatovy a Židlochovice podají v průběhu června k Ústavnímu soudu stížnost na ministerstvo financí. Vytýkají mu, že odmítá respektovat obecní vyhlášky, které vykazují herny z ulic. Napadnout chtějí také přechodné ustanovení, které obcím od začátku letošního roku brání na dobu tří let hazard regulovat. V Hyde Parku ČT24 to oznámil Matěj Hollan ze sdružení Brnění, které na problémy regulace hazardu v ČR dlouhodobě upozorňuje a které se zmíněnými obcemi na vypracování stížnosti spolupracovalo.

Zmíněné obce vedou s ministerstvem financí spor o přechodné období tří let končící k 31. prosinci 2014, během nějž nemohou hazard regulovat. Ministerstvo financí tvrdí, že jedině tímto způsobem se dá vyhnout arbitrážím. Obce ale spolu s Brněním argumentují nálezem Ústavního soudu z loňského orku, podle něhož „obce vždy měly, mají a budou mít nárok na to regulovat na svém území hazard“.

„Dalo by se předpokládat, že ministerstvo financí bude respektovat nález Ústavního soudu a bude ta povolení, která jsou v rozporu s vyhláškami, rušit. To se ani na základě opakovaných podnětů nestalo, a proto obcím nezbývá nic jiného než napadnout činnost státu, respektive ministerstva financí, a stěžovat si u Ústavního soudu pomocí ústavní stížností,“ informoval Hollan v Hyde Parku s tím, že stížnost, kterou obcím pomohlo Brnění vypracovat, by měla být podána v průběhu června.

V případě Židlochovic je navíc podle Hollana situace o to absurdnější, že k vykázání hazardu z města přistoupilo ještě v době, kdy ustanovení o přechodném období neplatilo - i proti tomuto by se měla stížnost ohradit.

Hollan: Za Kalouska se hazard rozbujel nejvíc

Hlavní problém pak má podle Hollanda spočívat ve všeobecné neochotě resortu Miroslava Kalouska s hazardem efektivně bojovat. S Českými Velenicemi na toto téma úředníci údajně vůbec nechtěli komunikovat.

Právě Kalouska také viní Brnění z toho, že rozbujení hazardu dopomohl. „Za jeho éry začal boom hazardních přístrojů povolovaných ministerstvem financí a za jeho působení ministerstvo financí nic s hazardem nedělalo, přestože je ho u nás nejvíce na světě,“ konstatoval Hollan.

Ministerstvo financí však pochybení popírá. „Důrazně odmítáme, že by ministerstvo financí postupovalo v rozporu se zákonem. Ministerstvo financí postupovalo a postupuje podle zákona a vždy respektovalo judikáty soudů,“ brání se Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí.

Hollan také úředníky ministerstva financí obvinil z toho, že se účastní schůzí provozovatelů hazardu a aktivně vystupují na jejich podporu. Zástupce ředitele oboru a vedoucího oddělení Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi na ministerstvu financí Jan Řehola podporu popřel, setkání s provozovateli ale nevyvrátil. „To, že se ministerstvo financí schází se subjekty, které reguluje, je zřejmé a i Evropská unie vyzvala regulátory, aby nebyli odtržení od reality. Nevidím to jako negativum,“ konstatoval v Hyde Parku Řehola.