Pancová Rathovi: „Chci hezký penízky na zlý časy“

Praha – I dnes přinášejí české deníky další informace o kauze někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Deník Právo dnes přišel s přepisy odposlechů mezi Rathem, šéfkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a jejím partnerem Petrem Kottem. Pancová v nich mluví třeba o tom, že by chtěla mít „takový hezký penízky“ a že je důležité je někam schovat na „zlý časy“. Mladá fronta DNES zase uvedla, že Rath před svým zatčením mířil na schůzku s exposlancem a někdejším přeběhlíkem Michalem Pohankou.  

Že jde v kauze odposlechů o Davida Ratha, věděli jen čtyři detektivové. Ostatní policisté informace neměli a na případu pracovali bez znalosti detailů. Teď policie zkoumá celkem 30 hodin odposlechů. Právníci Davida Ratha ale tvrdí, že o penězích nevěděl a že se jich ani nedotkl, protože se na nich nenašly otisky prstů. Policie ale ještě všechny odposlechy nevyhodnotila, jde o desítky hodin nahrávek a některé hovory mohou souviset i s jinými kauzami.

Přepis odposlechů mezi Rathem a Pancovou:

Pancová: Co má k dispozici. Jo. To bys byl hodnej. Já bych je chtěla i mít, takový hezký penízky.

Rath: Takový hezký penízky. Lesklý, takový žlutě, žlutě pěkný. Takový hezký, takový žluťoučký.

Pancová: Jo, jo, abych je měla. Nekazí se to, neplesniví. Můžeš je schovat dobře.

Rath: No, přesně. No, no. Cha, cha, cha, cha.

Pancová: Jenom je schovat někam.

Rath: Kam, do kapsičky?

Pancová: Do kapsičky, abych měla na zlý časy. Chi, chi, chi.

Rath: Cha, cha, cha.

Zdroj: Právo


MfD zase z policejních zdrojů zjistila, že na Ratha v době jeho zatčení čekal exposlanec Michal Pohanka. Ratha zadržela policie před vilou v Rudné u Prahy s údajným sedmimilionovým úplatkem. Pohanka na něj v tu chvíli čekal před jeho domem v Hostivici. Bývalý Rathův náměstek na ministerstvu zdravotnictví a politický přeběhlík Pohanka listu řekl, že u něj měl domluvenou lékařskou kontrolu kvůli tlaku. Spojení s případem odmítl.

Podle policie si Rath měl nechat jen polovinu ze sedmi milionů. Komu měl předat druhou půlku, se zatím neví. Pohanka tvrdí, že když Rath na smluvenou schůzku dlouho nepřicházel, odjel. Netušil prý, proč Rath nedorazil. To, že ho zatkli, zjistil prý až ráno.

List připomíná, že Pohanka byl dříve jedním z Rathových nejbližších kolegů. Prý dokázal cokoliv zařídit. Jejich vztahy nicméně ochladly v době, kdy Pohanka coby poslanec ČSSD podpořil pravicovou vládu Mirka Topolánka. Tehdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek o něm mluvil jako o korupčníkovi, to se ale neprokázalo.

Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Rathovi hrozí v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. 

Video Reportáž Jiřího Hynka a Vladimíra Keblúška
video

Reportáž Jiřího Hynka a Vladimíra Keblúška