Do pěti let se rozhodne, zda ve Vidnavě vznikne detenční ústav

Vidnava (Jesenicko) - Ministerstvo spravedlnosti představilo bývalý kněžský seminář ve Vidnavě na Jesenicku, kde by mohl vzniknout detenční ústav. Ten by měl především pomoci řešit problém s přeplněnými káznicemi. Počet vězňů se totiž každý rok zvyšuje.  Rozhodnout o budoucnosti zařízení by se mělo do pěti let. Do té doby prostory zaplní vězni vykonávající trest v mírnějším typu věznice.

Ze 110 let starého kněžského semináře ve Vidnavě chtělo původně ministerstvo spravedlnosti vybudovat detenční ústav pro zvláště nebezpečné zločince. Zřízení by mělo sloužit částečně jako věznice a částečně jako detenční ústav podle potřeby české trestní politiky. Od začátku listopadu by zde mělo být možné umístit 30 odsouzených vězňů. „Podle mých informací se vězeňská služba kloní k logickému využití areálu jako věznice a následně detenčního ústavu. Tento objekt by měl být dlouhodobě využíván jako ústav, kam jsou umisťováni pachatelé nejzávažnější trestné činnosti, kteří ji páchají z důvodu duševní nebo jiné poruchy a je třeba je izolovat od společnosti i poté, co vykonají trest,“ uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Příští rok by měla přijít druhá etapa rekonstrukce a dalších 150 míst pro odsouzené. Zařízení ve Vidnavě ale kritickou situaci v přeplněných věznicích neřeší. Navíc chybí finance pro personál. Podle generálního ředitele Vězeňské služby ČR Jiřího Treglera je letos stejný rozpočet jako v roce 2005, ovšem s tím rozdílem, že počet vězňů stoupl o čtyři tisíce. „V případě, že by zvítězila varianta, že zde bude výkon trestu pro odsouzené muže, byla by kapacita 250 míst. V případě detenčního ústavu by byl počet o něco menší,“ uvedl náměstek generálního ředitele vězeňské služby Petr Dohnal.

Video Češi postoupili přes prohru s Černohorci do Final Four Evropské ligy
video

Češi postoupili přes prohru s Černohorci do Final Four Evropské ligy

Češi postoupili přes prohru s Černohorci do Final Four Evropské ligy

Volejbal - Česko - Černá Hora

Na rekonstrukci již začali pracovat vězni z Opavy i přesto, že se o definitivním využití objektu rozhodne do pěti let. Do konce roku by zde měly být již umístěny tři desítky odsouzených v typu věznice s dohledem nebo dozorem. Jejich počet by měl postupně narůstat. Také místní obyvatelé vznik detenčního ústavu spíše podporují. Obci, kde je dvacetiprocentní nezaměstnanost, by tak mohla vzniknout nová pracovní místa. Podle odhadů by zde mohlo být zaměstnáno až sto pracovníků.

Vláda tento týden přidala vězeňské službě 700 milionů korun. Většinu z nich musí najít ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ve vlastním resortu. Se schváleným letošním rozpočtem 7,5 miliardy korun ale služba vystačí jen do poloviny roku.

Vězeňská správa dlouhodobě upozorňuje na kritickou situaci, na nedostatečné kapacity, málo personálu a chybějící finance. Loni bylo ve věznicích asi 23 tisíc vězňů. Ministerstvo spravedlnosti se snaží najít způsob, jak tyto stavy snížit. Připravuje úpravu podmíněného propouštění a častější využívání alternativních trestů, včetně domácího vězení.

Kněžský seminář ve Vidnavě
Zdroj: ČT24
/*json*/{"map":{"lat":50.372401309149,"lng":17.176780700684,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.374153033269,"lng":17.187595367432,"type":"34","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/