Blažek má na obraně potíž získat bezpečnostní prověrku

Praha – Zastupitel, člen pražské ODS Rudolf Blažek působí již patnáct měsíců také jako náměstek ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Dosud ovšem nezískal bezpečnostní prověrku, kterou musí povinně mít všichni náměstci na ministerstvu. Píše o tom server Česká pozice s tím, že kvůli tomu možná Blažek z pozice náměstka na obraně odejde.

Bez prověrky se Vondrovi náměstci nemohou seznamovat s citlivými informacemi. Blažek je náměstkem pro akvizice, odpovídá tedy za nákupy vojenské výbavy. O prověrku na stupeň „tajné“ si požádal podle serveru loni v únoru, krátce před nástupem do funkce. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mu ji ale dosud nevydal, píše Česká pozice. Standardní prověřování pro tento typ prověrky trvá šest měsíců. Pokud NBÚ prověrku nevydá, bude muset Blažek z resortu odejít. A server s odvoláním na důvěryhodný zdroj uvedl, že taková situace zřejmě nastane v řádu několika příštích dnů.

Mluvčí Vondrova resortu Jan Pejšek podle svých slov nemá oprávnění probíhající bezpečnostní řízení komentovat. Nezbytnou podmínkou pro výkon funkce náměstka ministra obrany je podle Pejška platná bezpečnostní prověrka nebo probíhající bezpečnostní řízení k jejímu udělení a pro Českou pozici uvedl, že všichni náměstci požadavek splňují. Blažek na dotazy serveru nereagoval.