Část poslanců dostávala při jednání o Rathovi falešné SMS

Praha - Poslanci při dnešním zasedání sněmovny začali dostávat nevyžádané SMS v době, kdy jednali o vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání. Zprávy budí dojem, jako by si je poslanci posílali mezi sebou, a přišly na mobil i některým novinářům. Podle mluvčí T-Mobilu Martiny Kemrové nejde o hackerský útok, ale o zneužití internetové brány pro posílání SMS.

„Dostáváme SMS z různých čísel. Já jsem například dostal zprávu, která vypadala jako od kolegy (Jana) Farského. Kolega ale sedí vedle mě a žádnou takovou zprávu nepsal,“ uvedl předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík. Dostal prý také SMS, které vypadaly, jako by je odeslal předseda VV Radek John nebo šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Podle Gazdíka dostávali podobné textové zprávy i další poslanci všech stran zastoupených ve sněmovně. „Je to ohrožení jakési bezpečnosti státu, protože pokud vám přichází takto roztodivné SMSky od ministrů nebo dokonce premiéra, tak to považuju za velmi závažné a alarmující,“ uvedl Gazdík. Kvůli celé záležitosti už se obrátil na společnost T-Mobile.   

Podle mluvčí T-Mobilu Martiny Kemrové nejde o hackerský útok, ale o zneužití internetové brány pro posílání SMS, která neověřuje identitu odesílatele. Těch je na internetu velké množství. „V tomto případě (poslance Gazdíka) by podle našich zjištění mělo jít o SMS centrum Vodafone ve Velké Británii. Tyto aktivity nemůžeme dost dobře eliminovat, pokud zablokujeme toto centrum, ten, kdo zneužívá podobnou službu k zasílání zpráv pod falešnou identitou, může snadno využít jiné SMS centrum,“ vysvětlila mluvčí.

Jedna z textových zpráv zní: „Prý se dnes dozvíme o chystané morální reformě. Kdy můžu mít víc informací?“ V další se píše: „Máme nějaké bližší info k morální reformě?“ Zpráva, která Gazdíkovi údajně přišla od Johna, nese vzkaz: „Ano! Udělal jsem spoustu chyb. Nikdo z nás však není bez viny. Odpusťme si vzájemné naschvály. Podávám vám svou ruku.“