Nové léky by mohly pomoct předejít mrtvici

Praha – Na tuzemský trh přicházejí tři nové léky proti srážlivosti krve, které dokážou odvrátit mrtvici. Zabírají u pacientů s nepravidelným srdečním rytmem. Mozková příhoda postihla loni v Česku přes 40 tisíc lidí, tedy každých 14 minut jednoho. Každý třetí umírá.

Mozková příhoda je v Česku hned po infarktu druhou nejčastější příčinou smrti. Až polovina přeživších má trvalé následky. A hrozí i její opakovaní. „Riziko opakování je velmi vysoké. Je osmkrát vyšší než v ostatní populaci. Opakovaná příhoda vzniká nejčastěji v prvních dnech nebo měsíci po té první,“ popisuje neurolog Ondřej Škoda.

Mrtvice už dávno nepostihuje jenom starší ročníky. Pavla Heřmanová ji měla v necelých pětadvaceti letech. Byla sama doma a na pomoc čekala přes šest hodin. „Je to hrozný pocit, když máte od sebe na dosah telefon, ale nemůžete na něj ani šáhnout. Nemůžete v podstatě nic,“ říká Heřmanová. Přežila, ale zpočátku nemohla hýbat půlkou těla. Musela se znovu naučit i ty nejzákladnější věci.

Dny prevence

Ve dnech prevence 28. a 29. června si lidé mohou dát zdarma zjistit své riziko a poradit se s odborníky. Na pražském Hlavním nádraží bude po oba dny od 08:00 do 20:00 maketa srdce tři krát čtyři metry. Lidé se jí mohou projít a prohlédnout si ji. Uvnitř uvidí i krevní sraženinu, která když se dostane krevním oběhem do mozku, ucpe cévu a způsobí mrtvici.

Dny prevence jsou součástí edukačního programu POMOC (POstavme se Mrtvici a Onemocnění Cév), který společně připravily Česká internistická společnost a pacientská organizace ICTUS. Lékaři proberou s lidmi jejich rizika a pacientská organizace nabídne sociálně-právní poradnu.


Proč Pavlu mrtvice zasáhla, lékaři nevěděli. Nejčastěji ale za její vznik můžou vysoký tlak, cukrovka nebo porucha srdečního rytmu. A právě srdce se často léčit nedaří - pak se doktoři snaží předejít alespoň mozkové příhodě.

V současné době užívají desítky tisíc pacientů jako prevenci před mrtvicí lék proti srážlivosti krve warfarin. Podle lékařů jsou nové přípravky daleko šetrnější a účinnější. „Mají podstatně méně vedlejších účinků krvácení a také nemusejí chodit tak často na kontroly,“ popisuje předseda české internistické společnosti Richard Češka.

Háček je v tom, že léky budou několikanásobně dražší než původní léčba. Jestli se dostanou všem, se teprve řeší. „Doufáme, že úhradové podmínky budou pro pacienty příznivé, že je budeme moct předepisovat,“ dodává Škoda. Když už mozková příhoda přijde, nepodstatnější je dostat pacienta co nejdřív do nemocnice. Aby lékaři stihli zasáhnout dřív, než napáchá větší škody.

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové