Několik škol odevzdalo totožné maturitní slohové práce

Praha - Na několika školách se podvádělo při písemných maturitách, studenti odevzdali identické slohové práce. Mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Petr Habáň uvedl, že z toho důvodu několika školám povolili zkoušku opakovat. Po kritice příliš náročného testu z matematiky a nejasnostech při hodnocení písemek jde o další problém při letošních maturitách. Šéf Cermatu Pavel Zelený bude problémy vysvětlovat u ministra. Skupina koaličních poslanců zase připravila návrh, který státní maturity velmi výrazně redukuje.

Písemné práce od letoška neznámkují učitelé dané školy, ale externí hodnotitelé najatí Cermatem. Ti ke zkontrolování dostanou vždy slohové práce celé školy. V několika případech ale došlo k tomu, že studenti jedné školy odevzdali úplně stejnou nebo velmi podobnou práci. „V několika jednotkách případů došlo k prokazatelně nekorektnímu průběhu dílčí zkoušky písemné práce. Platná legislativa nařizuje v takovém případě opravné opatření v podobě opakování zkoušky. Na termínu se dohodli ředitel Cermatu s ředitelem příslušné školy,“ uvedl Habáň. Úřad ale nemíní zveřejnit, o které školy se jednalo.

Šéf Cermatu Pavel Zelený pro ČT24:

„Není to žádný masový jev, pokud budeme mluvit o školách, pak to bylo v řádu jednotek. Systém centrálního hodnocení přítomných prací je nástrojem, kdy můžete zjistit, zda nedochází k opisování.“


„Pan ministr si zítra pozval pana Zeleného (šéf Cermatu) k podání vysvětlení,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Kateřina Savičová. Poté se prý ministerstvo bude moci k problému vyjádřit.

Se státní maturitou už ale dochází trpělivost i politikům z vládní koalice. Připravili návrh, podle něhož by ze současné podoby zůstal jen společný didaktický test. Společná ústní část i písemky by byly zcela v režii škol. „Je to forma, kterou není možné udržovat dále při životě, protože se ukazuje, že ani zřejmě nebyla v tom posledním roce objektivní,“ uvedla předkladatelka návrhu Alena Putnová (TOP 09). V takovém případě by se zrušily i dvě úrovně zkoušky. 

Kantoři prý museli písemky hodnotit přísněji

Pravidla pro hodnocení maturitních písemek se měnila za pochodu, kantoři byli nuceni hodnotit přísněji, tvrdí ředitelka Gymnázia Čakovice Daniela Hochmanová. Připojila se tak ke kritice spolku EDUin, který upozornil, že studenti nedostali opravené práce a nemohou se tak odvolat. Centrum pro přípravu maturit Cermat to ale odmítá, systém hodnocení je prý běžný.

„Hodnotitelé dostávali výhružné maily, že musí znovu otevřít práce, které ohodnotili 12 body, byli nuceni k tomu, aby svá hodnocení přitvrdili. Pokud by to neudělali, bylo jim vyhrožováno, že za svou práci nedostanou zaplaceno. Hodnotitelé pracovali tedy ve velkém stresu, navíc byli manipulováni k hodnocení, které rozhodně nebylo správné,“ uvedla ředitelka v otevřeném kritickém dopise zveřejněném na serveru Česká škola. Problém byl prý v tom, že každý hodnotitel měl navzdory školení jiná subjektivní měřítka. Hodnotitelé byli manipulováni do takového hodnocení, které se hodilo Cermatu do jejich křivky, uvedla Hochmanová. Oproti loňsku nehodnotili letos kantoři písemky svých žáků, externí hodnotitelé proškolení Cermatem zpracovávali i několik stovek anonymních prací.

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání
Zdroj: ČT24

„Paní ředitelka lže. Není na tom samozřejmě nic pravdy. Monitoruji veškerou komunikaci, která je mezi vedoucími hodnotitelů a hodnotiteli a můžu říct, že k ničemu takovému nedošlo,“ reagoval na tvrzení ředitelky Hochmannové ředitel Cermatu Pavel Zelený. Každá písemná práce podle jeho slov není hodnocena známkou, ale podle šesti kritérií, z nichž každé má přesné bodové hodnoty za určitý jev. „Jestliže někdo v některém z těchto kritérií ujíždí do plusu, nebo mínusu, to je to, o čem hovoříme. Tam nejde o žádné povinné penzum, že by ten a ten hodnotitel musel mít tolik a tolik jedničkářů, dvojkařů, trojkařů a podobně,“ prohlásil Zelený.

Video Reportáž Ivana Lukáše a Jana Šenkýře
video

Reportáž Ivana Lukáše a Jana Šenkýře

Reportáž Ivana Lukáše a Jana Šenkýře

U, 7.6

Rozhovor s Pavlem Zeleným

Ředitel Cermatu Pavel Zelený a ředitel gymnázia Petr Pícha ve Studiu ČT24

ČSSD: Pokud Cermat manipuloval maturity, může projekt skončit

„Pokud se potvrdí, že s výsledky je manipulováno a ze strany Cermatu bylo záměrně tlačeno na hodnotitele, aby jinak hodnotili písemné práce, tak je nutné to projít auditem. A pokud se zjistí, že ten projekt nemá vůbec šanci na život, tak se nebojím toho, abychom ho zrušili,“ řekl stínový ministr školství opoziční ČSSD Marcel Chládek.

Sociální demokraté podle něj dále požadují, aby audit zkontroloval i jednotlivé maturitní otázky. „Dodnes se nedořešilo ani to, že v minulých otázkách byla celá řada chyb,“ uvedl Chládek. Otázky s chybami se podle něj opakují i v letošních testech. „A pokud nebudou správné otázky, které prověřují úroveň středoškolského studia, tak si myslím, že nemá státní maturita šanci na další život,“ dodal Chládek.