Velvyslanec USA: Čechy čeká v začleňování Romů hodně práce

Krásná Lípa (Děčínsko) - Podle velvyslance USA Normana Eisena jsou Češi na půdě OSN známí zastánci dodržování lidských práv například v Barmě nebo na středním Východě. Doma je ale podle něj čeká v sociálním začleňování Romů ještě spousta práce. Zároveň ovšem dodal, že je to nekončící proces ve všech zemích. Vyzval proto českou vládu, aby přijala co nejefektivnější opatření pro zachování práv Romů.

Dlouhodobé dopady nerovnosti v oblasti bydlení, vzdělávání a příležitostí podle Eisena v USA dobře znají. Na diskusi se starosty se proto pokusil předat některé z amerických zkušeností. „První krok by měly být dotace na projekty zabraňující sociálnímu vyloučení v dlouhodobém horizontu,“ uvedl americký velvyslanec. Vyzdvihl především oblast bydlení, zaměstnanosti a rovných příležitostí.

Spousta pozitivních kroků podle něj již byla udělána. „Práce v této oblasti nemá v žádné zemi nikdy konce. Pokud nejsou respektována práva jednotlivců a skupin, je tím poškozena celá společnost,“ dodal Eisen. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové mohou zkušenosti jiných zemí Česku pomoci.

Eisen společně se svým norským kolegou Jensem Eikaasem navštívil region, který vloni v srpnu zasáhly rasové nepokoje namířené proti Romům. Při své návštěvě nevynechali ani vanrsdorfskou městskou ubytovnu v ulici TGM, která byla vloni v létě několikrát cílem protestního pochodu a její obyvatele před davem musela chránit policie. Kromě ní se byli velvyslanci podívat také ve školách ve Varnsdorfu a Krásné Lípě a komunitním centru.