Soudy by měly řešit spory o poplatky za telefon, už teď jsou přitom zahlcené

Praha - Vláda schválila návrh zákona, který říká, že spory o poplatky za telefon nebo televizi budou místo Českého telekomunikačního úřadu nově řešit soudy. Pro ty by to ovšem znamenalo 120 tisíc nových případů ročně. Přitom už teď jsou soudy zahlcené a nestíhají ani běžnou agendu. Podle ministerstva spravedlnosti ale nebude zátěž tak velká, povedlo se mu totiž vyjednat 100 nových pracovních míst do justice.

Soudci teď za rok řeší přes 920 tisíc civilních sporů, jejich počet za poslední léta výrazně vzrostl. Do zástupu lidí čekajících na vyřešení sporů např. ohledně alimentů by se nově mohly zařadit spory mezi mobilními operátory a dlužníky. Také těchto tzv. uživatelských sporů přibývá, letos se jich očekává asi 180 tisíc. 

Soudům se nová agenda příliš nezamlouvá: „Hrozí, že dojde k paralyzování výkonu práva v civilních věcech v naší zemi. My už nehodláme jakkoliv nést odpovědnost za průtahy, ke kterým jistě bude docházet,“ uvedl viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad. Na stranu soudců se postavil i ombudsman Pavel Varvařovský, podle něj navrhovaná změna povede k ohrožení fungování obecných soudů u nás.   

Na poddimenzovanost soudů si dlouhodobě stěžuje i ministerstvo spravedlnosti, na tuto změnu ale vládě kývlo. Zátěž prý totiž nebude tak velká, protože by mělo do justice v příštích letech přibýt sto nových lidí. „Vnímám to jako možný kompromis, ale zdůrazňuji, nejsem z něj nadšen,“ podotkl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). 

Český telekomunikační úřad by naopak změnu uvítal, protože by se zbavil agendy, kterou nestíhá. Zároveň ale musí propustit sto lidí, z nichž polovina musí odejít už do konce roku. Letošní spory ale úřad ještě vyřešit musí, zřejmě se tak protáhnou čekací lhůty.

Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové

Reportáž Edity Horákové

U, 7.6

Rozhovor s Tomášem Novosadem

Viceprezident soudcovské unie Tomáš Novosad se proti navyšování agendy postavil. Naopak ministerstvo argumentuje tím, že spor o telekomunikační poplatky je klasický civilní spor, který by měl řešit civilní soud. Navíc slibuje spojit přesun agendy i s přesunem zaměstnanců.