Soud znemožnil Koženému disponovat penězi z prodeje chaty

Praha - Soud státu New York v USA vydal v pondělí dočasný příkaz, který znemožňuje zakladateli Harvardského průmyslového holdingu (HPH) Viktorovi Koženému disponovat s 22 miliony dolarů (asi 413 milionů korun) z prodeje luxusní americké horské chaty. Likvidátor holdingu Zdeněk Častorál usiluje o to, aby se částka dostala zpět do HPH.

Soud zároveň nařídil na 18. července ústní jednání. V navazujícím řízení pak bude HPH usilovat o vydání trvalého zadržovacího příkazu, omezujícího dispozici s těmito finančními prostředky. „Přestože je celý proces teprve na začátku, budu jménem českých poškozených akcionářů HPH nadále usilovat o co nejlepší uspokojení akcionářů formou likvidačního zůstatku,“ dodal Častorál.

Akcionáři bývalých harvardských fondů by se tak mohli dočkat alespoň částečného odškodnění. Kontroverzní podnikatel podle nepravomocného rozsudku způsobil v 90. letech HPH několikamiliardovou škodu. V USA je Kožený podezřelý z uplácení při pokusu o privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu.

Američané chatu v Aspenu zabavili a prodali za 413 milionů korun již před několika lety, přestože ji podnikatel přepsal na svou matku. Podle prokuratury používal Kožený dům k podvodným investicím.

O peníze se ale ta pravá bitva teprve strhne. Nechce se jich vzdát ani Kožený ani jeho matka. Podle informací českého likvidátora už zahájili Koženého právníci protiútok. „Je smutné, že Spojené státy považovaly za nezbytné mstít se rodinným příslušníkům. Udělaly by lépe, kdyby se staraly o své dluhy a nenaváděly bývalé komunisty a STB ke zneužívání soudního procesu,“ uvedl v prohlášení Kožený.  

Kožený a Vostrý měli způsobit škodu za 16 miliard

Pražský městský soud vynesl nepravomocný rozsudek nad Koženým v červenci 2010. Spolu se svým kolegou Borisem Vostrým podle něj v letech 1995 a 1996 převáděl majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili Harvardský průmyslový holding, který následně skončil v likvidaci. Způsobili prý škodu 16 miliard korun. Kožený považuje tento proces za politický.

Kožený žije od roku 1995 na Bahamách. Tamní policie ho kvůli americké žádosti o extradici zatkla v říjnu 2005. Po 19 měsících ve vazbě v bahamské věznici byl finančník propuštěn na kauci 300 000 dolarů (5,8 milionu korun). V roce 2007 bahamský soud rozhodl, že Kožený se nedopustil zločinů umožňujících vydání.

České soudy se ke kauze Koženého a Vostrého vrátí letos na podzim. Advokáti obou obžalovaných mužů se totiž proti prvoinstančnímu verdiktu odvolali. Vostrý je také stíhán jako uprchlý. Právníci mapují majetek obou mužů - na Kajmanských ostrovech, Kypru nebo Lichtenštejnsku. Ve chvíli, kdy by v Česku padl pravomocný rozsudek, by totiž byla cesta k údajným miliardám o něco snazší.