Policie obvinila útočníky, podnikatel Papoušek stíhán nebude

Litoměřice – Sedm lidí, kteří se podíleli na vloupání do domu litoměřického podnikatele Jaroslava Papouška, obvinili policisté. Naopak majitel domu je volný. Vyšetřovatelé uznali, že úmrtí dalšího z útočníků, která následovalo po rvačce, bylo důsledkem nutné obrany. Podnikatel chránil nejenom svůj majetek, ale i bezpečí své rodiny. Jak přesně muž zemřel, ale policisté ještě nevědí. Mladík měl mít přelámaný nos a poraněnou páteř; nezemřel hned po útoku, ale až když si ho přebrali policisté. Mezi sedmi obviněnými jsou i dvě ženy, které měly obstarávat odvoz.

Úvahy o osobní mstě jako motivaci k loupeži policisté odmítli. Sídlo podnikatele Papouška si útočníci podle vyšetřovatelů vybrali výhradně proto, že slibovalo tučnou kořist. Část z obviněných ovšem vypověděla, že byla k akci najata. „Vesměs to byli inteligentní lidé, někteří z nich vysokoškolští studenti. Někteří se ani vzájemně neznali,“ uvedla vyšetřovatelka Helena Pšeničková. Čin byl důkladně promyšlen a zorganizován.

Podle rodiny Papouškových dali tip lupičům jejich přátelé. O to horší pro ně událost je. Pozemky i dům už mají lépe zabezpečené a přítomný je i dozor policie. Kriminalisté teď prověřují, jestli skupina neměla v plánu přepadnout i další podnikatele.

Video Reportáž Petry Tachecí
video

Reportáž Petry Tachecí

Skupina zaútočila na Papouškův dům 25. května. Dovnitř vniklo šest mužů, poblíž na ně čekala auta se dvěma řidičkami. Podle kriminalistů byli lupiči velmi hrubí a rodinu v domě ohrožovali zbraněmi. Majitel domu popsal, že jeho dceři drželi pistoli u hlavy a jejího přítele, který se chtěl bránit, tloukli pažbami revolverů do hlavy. Pak prý dokonce chtěli střílet, ale pistole, s níž ho mlátili do hlavy, selhala. Přepadení vyvrcholilo potyčkou podnikatele s jedním z útočníků, který zahynul.

Úmrtí jednoho z lupičů policie ještě vyšetřuje. Až expertízy totiž ukážou, co vlastně byla hlavní příčina smrti. Podle informací svědků po předpadení ještě žil, naživu zřejmě byl i tehdy, když přijeli policisté. Zbylých sedm útočníků policie během týdne pochytala a obvinila.