Vlna protestů proti ACTA se nekonala, zůstalo jen u stánku

Praha - Avizovaná demonstrace proti mezinárodní smlouvě ACTA, která podle svých odpůrců radikálně omezí svobodu šíření informací na internetu, se dnes v Praze nesešla, o podmínkách smlouvy informoval jen stánek České pirátské strany ve Stromovce. Na Klárově, kde se měl konat protest aktivistů sdružených v hnutí Anonymous, byli vidět jen turisté, ženy v růžovém trousící se z tisícového pochodu proti rakovině prsu a u informačních stánků několik účastníků dlouhodobého protestu Occupy.

Akcemi v Praze i v dalších městech se odpůrci smlouvy plánovali připojit k celoevropským protestům, které se však zřejmě také nekonaly.

„My jsme věděli, že nebude moc ochota k demonstracím, tak jsme hned zvolili formu infostánku, máme tu právníky, kteří informují lidi o smlouvě a dalším aktuálním vývoji kolem ní,“ řekl šéf pražské České pirátské strany Ondřej Profant. Téma je podle něj stále aktuální, rozšiřuje se například i o návrh na zákaz šifrování. Je ale léto, vysokoškoláci se chystají na zkoušky, maturanti na přijímačky a lidé jezdí na chalupy, míní. K tomu aktuálnost hrozby schválení smlouvy není tak horká, jako byla v zimě, poznamenal Profant.

Cílem smlouvy je omezit šíření padělků či nelegálních kopií audiovizuálních děl. Podle kritiků ale může zásadním způsobem omezit svobodu šíření informací na internetu.

Kontroverzní mezinárodní smlouva proti padělatelství rozvířila emoce zejména v únoru, kdy se proti ní v ČR i ve světě konaly masivní demonstrace a hackeři napadali různé oficiální servery. Mnoho zemí EU, včetně Česka, po protestech ratifikaci smlouvy pozastavilo. Od té doby podpora smlouvy mezi politiky slábne. Klíčový bude postoj evropského Výboru pro mezinárodní obchod, který se ke smlouvě vyjádří 21. června.