Kvůli úniku Rathových fotek z vazby zadrženi dva lidé

Praha – Kvůli úniku vězeňských fotografií vazebně stíhaného poslance Davida Ratha a dalších sedmi lidí do médií dnes Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zadržela dva zaměstnance vězeňské služby. Inspekce oba zadržela dopoledne se souhlasem státního zástupce v rámci utajované akce Sklepmistr.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v Otázkách Václava Moravce řekl, že kvůli únikům fotografií je stíháno několik zaměstnanců vězeňské služby. Odvolaná ředitelka odboru informatiky vězeňské služby Lenka Stupková mezi nimi není. „Ty osoby jsou označeny a probíhá s nimi trestní řízení. Je to výrazné pochybení někoho z vězeňské služby a ten dotyčný bude potrestán jak kázeňsky, tak pravděpodobně i trestněprávně,“ uvedl ministr. „Nemáme radost z toho, že nám ty informace utekly, protože se jedná o opozičního politika. Je to výrazné pochybení,“ dodal.

„Vyfotit člověka, který je ve vazbě, vyfotit ho ve spodním prádle, to je taková neúcta k lidské důstojnosti. Takhle se chovala komunistická média. To je fašizmus,“ řekl profesor práva Jiří Přibáň.

Fotografie vazebně stíhaného Davida Ratha v deníku Blesk
Fotografie vazebně stíhaného Davida Ratha v deníku Blesk

Kvůli případu již ředitel vězeňské služby Jiří Tregler odvolal z funkce ředitelku odboru informatiky Stupkovou. V pondělí o tom podá ministerstvu zprávu. Server Parlamentnílisty.cz v pátek uvedl, že odvolání Stupkové nesouvisí pouze s úniky fotografií. Byla prý odvolána také kvůli smlouvě na inovaci informačního systému vězeňské služby. O funkci v této souvislosti přišel i náměstek generálního ředitele Lukáš Sobotka. „Tam jde o fungování toho systému, ten systém vykazuje určité problémy,“ řekl k tomu jen Pospíšil.

  • Fotografie Ratha a dalších obviněných v deníku Blesk
    Fotografie Ratha a dalších obviněných v deníku Blesk zdroj: ČT24
  • Fotografie obviněných v Rathově kauze v deníku Blesk
    Fotografie obviněných v Rathově kauze v deníku Blesk zdroj: ČT24

Fotografie vazebně stíhaného Ratha z věznice v Litoměřicích zveřejnil minulou sobotu deník Blesk. V úterý přidal i snímky dalších sedmi lidí, kteří jsou v kauze obviněni.