Seniorů raketově přibývá, ministerstvo vyškolí profesionální pečovatele

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyškolí nové profesionální pečovatele, kteří uleví seniorům i jejich rodinám. Projekt odstartuje už během letošního roku ve spolupráci s resortem zdravotnictví. Výhledově si ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) přeje, aby profesionálních asistentů bylo až 38 000. Informaci napsaly dnešní Hospodářské noviny.

V České republice dnes žije 300 000 nesoběstačných seniorů a i jejich počet se má více než zdvojnásobit. V roce 2050 bude každému třetímu seniorovi přes 80 let, což bude dvakrát více než třeba na Slovensku. Asistenti přitom chybí už nyní a nedostává se ani takzvaných lůžek následné péče.

Služby, které senioři potřebují, chybí hlavně v malých obcích. Noví pečující asistenti, kteří by měli rodinu střídat nebo doplňovat, se proto budou hledat především do těchto míst. „S pár starosty to už řešíme. Fungovat by to mohlo tak, že se sdruží a asistenty budou mezi svými vesnicemi či obcemi sdílet,“ řekla deníku ministrova poradkyně Monika Válková.  

Součástí příprav jsou i návrhy, jak udržet seniory co nejdéle aktivní

Ministerstvo chystá i další projekty, které postupně určí, jak bude vypadat péče o stárnoucí Čechy v celé zemi. Cílem je nabourat zastaralý systém velkých ústavů, léčeben a domovů důchodců a vybudovat moderní síť služeb na míru. Změnu by tak mohly přinést například speciální seniorské ombudsmanky (komunitní sestry) nebo nový koncept rehabilitační péče.

Právě komunitní sestry by měly mimo jiné dohlížet na práci profesionálních pečovatelů. „Každá bude mít na starosti svůj okrsek a v rámci toho přehled o tom, která rodina co potřebuje,“ doplnil Pavel Vepřek z ministerstva zdravotnictví. Jde podle něj o model, krerý se osvědčil například ve Švédsku. 

Součástí příprav jsou i plány, jak udržet seniory co nejdéle aktivní. Mezi návrhy jsou například virtuální univerzity třetího věku, a to nejen ve městech, ale i v menších obcích. Senioři by se mohli zapojovat i do dobrovolnických projektů, podporu bude mít i takzvaný age management ve firmách. Vláda se chce v tomto ohledu inspirovat ve Finsku, kde jsou podniky v přizpůsobování se stárnoucím zaměstnancům nejdál. Podporují například jejich fyzickou kondici nebo upravují pracovní dobu.