Saudkovi patří práva na jeho dílo

Praha - Vrchní soud v Praze dnes vyhověl žalobě fotografa Jana Saudka na společnost Saudek.com patřící jeho bývalé partnerce Sáře a jeho synu Samuelovi. Umělec se domáhal neplatnosti dvou licenčních smluv, podle kterých o jeho snímcích rozhoduje a zastupuje ho právě společnost Saudek.com. Soud ale v pravomocném verdiktu shledal smlouvu neplatnou kvůli její neurčitosti a druhý dokument, který je její další verzí, je zcela bezpředmětný.

Smlouvy pocházejí z roku 2005 a pražský městský soud už loni v květnu konstatoval, že jedna z nich je neplatná pro její nejasný předmět. Saudek chtěl ještě určení u druhé smlouvy, která pochází ze stejného dne a je zkopírovanou verzí hlavní smlouvy. Vrchní soud tento dokument označil jako zcela bezpředmětný. Podle něj je zřejmé, že existuje pouze jedna licenční smlouva, která je ale neplatná kvůli její nejasnosti ve vztahu k zákonu o autorských právech.

Podle advokátky Jana Saudka Dany Kořínkové se tím potvrdilo, že fotografovi náleží práva na jeho dílo, o která ve skutečnosti nikdy nepřišel, a společnost Saudek.com je od začátku používala neoprávněně. Výhradní licenční smlouva z 11. května 2005, která byla dnes prohlášena za neplatnou, se týká práv pořizovat reprodukce ze Saudkových děl - zejména plakáty a pohledy.