Kaslová: Není jisté, zda Parkanová vůbec naplnila skutkovou podstatu

Praha - Místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru Jana Kaslová (TOP 09) zpochybnila, že by v kauze její stranické kolegyně Vlasty Parkanové vůbec došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu. Podle ní se tím liší žádost o vydání od předchozích třeba Stanislava Humla, Davida Ratha (ČSSD) nebo Otty Chaloupky (VV). ČSSD v souvislosti s kauzou nákupu letounů CASA vyzvala ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), aby rozkryl a zveřejnil finanční toky, jako to udělal v kauze ProMoPro.

„Jde o čistě právní problém. Řekla bych, že jde o velkou odlišnost od případů, které jsme v minulosti řešili. Než budu mít jiné právní stanovisko nezávislého orgánu, nejsem schopna učinit jakékoli rozhodnutí,“ uvedla před středečním jednáním výboru jeho místopředsedkyně. V předešlých případech Humla, Ratha a Chaloupky šlo podle ní o to, zda dotyčný daný skutek spáchal. „V případě Vlasty Parkanové je otázkou, zda vůbec byla naplněna skutková podstata trestného činu,“ uvedla ve Studiu ČT24.

Uvedla, že pokud dostane k dispozici nezávislé právní stanovisko, podle něhož se skutek Vlasty Parkanové bude moci považovat za protiprávní jednání, nezaváhá se svým souhlasem stranickou kolegyni vydat.

Kaslová také prohlásila, že v případě nejistoty, že je možné kvalifikovat skutek jako trestný čin, už když přijde žádost do sněmovny, pak se nabízí otázka, zda nejde o politickou kauzu. „A když opustím tuto politickou část, tak pro mě jako právníka, a většina členů mandátového výboru jsou právníci, je třeba hledět na celou věc z hlediska práva. A je-li žádáno o někoho kvůli věci, u níž v běžném životě není vůbec zřejmé, že jde o trestný čin, pak v tom vidím problém,“ dodala.

Členové mandátního a imunitního výboru se neshodnou v tom, zda k rozhodnutí o vydání Vlasty Parkanové je potřeba vidět i vyšetřovací spis. Policie zatím žádost nedostala, je ale připravena spis poslancům ukázat. „Nemám informaci, že bychom postupovali jinak než dříve, kdy jsme vždy spis výboru poskytli,“ prohlásil pro ČT mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podle Věcí veřejných má ministerstvo obrany začít okamžitě 658 milionů za letouny CASA vymáhat, jinak prý resortu hrozí žaloby. Resortní právníci v současnosti připravují další kroky.

  • Podle dostupných informací se za doporučení vydat Vlastu Parkanovou k trestnímu stíhání staví z imunitního výboru jeho předseda Bohuslav Sobotka, Jeroným Tejc, Stanislav Křeček, Jan Chvojka (všichni ČSSD) a Jiří Dolejš (KSČM).
  • Rozhodnutí ještě nejsou Marek Benda, Jan Vidím, František Dědič, Ivana Weberová (všichni ODS). Vedle nich pak právě Jana Kaslová, Josef Cogan, Jiří Skalický (všichni TOP 09) a Marie Rusová (KSČM).
  • Jasné vyjádření zatím nedali Jana Drastichová (VV), Radek John (VV).

Sociální demokraté ústy svého místopředsedy Lubomíra Zaorálka apelují na ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), aby zveřejnil finanční podrobnosti ke kauze nákupu letounů CASA včetně zisků firmy Omnipol, jako to udělal v případu zakázky pro ozvučení českého předsednictví EU známé jako ProMoPro. Je evidentní, že stát při nákupu letounů utrpěl škodu a někdo za to musí být odpovědný, prohlásil Zaorálek.

Kalousek, jenž za Parkanovou stojí, označil Zaorálkova stanoviska za neobjektivní a zaujatá. „Jen posilují naše přesvědčení, že se jedná o účelovou politickou manipulaci, která je v přímém rozporu s fakty,“ uvedl ministr.

Video Reportáž Vladimíra Keblúška
video

Reportáž Vladimíra Keblúška

Zaorálek dnes v souvislosti s kauzou poukázal na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o prověrce pořízení vybrané vojenské techniky. NKÚ podle něho uvádí, že řešení, které ministerstvo obrany zvolilo, obešlo usnesení vlády. Jde o to, že ze zakázky byla vyňata servisní podpora; ministerstvo pak dalo tuto miliardovou zakázku Omnipolu. „Postup byl dle mého nezákonný,“ uvedl Zaorálek. Finančně-analytický útvar Kalouskova ministerstva by podle něho měl rozkrytím toků peněz například zjistit, jaký kdo měl ze zakázky zisk. „Není možné, aby se ztrácely stamiliony a zůstalo to neřešené,“ dodal Zaorálek.