Kandidátům do kraje postačí k úspěchu méně přednostních hlasů

Praha – Už v tomto roce by kandidátům na krajské zastupitele mohlo k dosažení mandátu stačit, pokud ve volbách dostanou pět procent přednostních hlasů místo dosavadních deseti. Odhlasovali to dnes poslanci na žádost Senátu v rámci vládní novely volebních zákonů. Norma má také umožnit lidem vybírat krajské zastupitele i mimo domovskou obec a upravit hranice senátních obvodů kvůli změnám v počtu jejich obyvatel.

Ministr vnitra Jan Kubice kvůli tomu upozornil na nutnost přijetí novely ještě před vyhlášením termínu letošních senátních voleb. Termín by měl být vyhlášen v červenci, senátní a krajské volby by se měly uskutečnit v říjnu. Kubice připomněl, že sněmovna a Senát se na změně volebních pravidel musejí shodnout.

Odmítnutí novely by mohlo podle Kubiceho vést ke zpochybnění regulérnosti senátních voleb vzhledem k tomu, že každý senátor musí zastupovat přibližně stejný počet obyvatel, což je aktuálně v průměru 130 034 lidí. V pěti obvodech včetně kladenského a benešovského ale počet obyvatel převýšil povolenou patnáctiprocentní odchylku, na Karvinsku se naopak příliš snížil. Vládní novela to má napravit.

Její senátní doplnění má sjednotit pravidla takzvaného kroužkování na kandidátních listinách se zákonem o sněmovních volbách. Díky snížení hranice počtu preferenčních hlasů se před dvěma lety do dolní komory snáze dostali poslanečtí adepti ze zadních pozic na kandidátkách. Novely mají také zavést zveřejňování oficiálních výsledků všech druhů voleb ve Sbírce zákonů.