Českem se přehnaly silné bouřky

Praha – Česko v noci zasáhly silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm a kroupami. Přehnaly se hlavně nad Šumavou, jihem Čech a Moravy. Kvůli silnému dešti vyjížděli hasiči k desítkám případů, voda zaplavila sklepy, na řadě míst zatopila silnice a paralyzovala dopravu. V Plzni zase kanalizace nepojala vodu, která zůstala v ulicích, vytopila několik aut a zastavila dopravu. Vážné následky měly bouřky také na železnici.

Českem se v noci přehnaly silné bouřky doprovozené přívalovými dešti, které zasáhly hlavně jih a západ republiky. Jen na Českobudějovicku vyjížděli hasiči během hodiny k více než 70 případům. Čerpali vodu ze sklepů a odklízeli popadané stromy. V Hrdějovicích na Českobudějovicku voda po prudkých deštích sahala až po kolena a na místě muselo zasahovat šest jednotek.

V Plzni byla situace nejvážnější mezi desátou a jedenáctou hodinou v noci. Nad městem v tu chvíli bylo několik bouřek a centrum zasáhly silné deště. Vážné následky zaznamenala plzeňská univerzita, které voda vytopila kotelnu v budově Fakulty zdravotních studií. Vyplaveny byly i další budovy včetně několika mateřských škol. Protože přívaly nedokázala pojmout kanalizace, bylo vyplaveno i několik aut. Silné bouřky působily potíž i v dalších lokalitách v Čechách, zejména na Klatovsku, Táborsku a také v Praze.

 V Hrdějovicích na Českobudějovicku voda  sahala až po kolena
V Hrdějovicích na Českobudějovicku voda sahala až po kolena

Blesk zasáhl plynovod

V Chrášťovicích na Strakonicku zas po středeční desáté hodině večer byla po zásahu blesku poničena část plynovodu a plyn se následně vzňal. Nikdo ale nebyl zraněn a dodávky plynu pro domácí ani zahraniční odběratele požár neohrozil. Vyplývá to ze sdělení mluvčího společnosti Net4Gas Milana Řepky. Plyn unikající z poškozeného potrubí nechala firma kontrolovaně vyhořet.

Po nočních bouřkách hasiči poskytli téměř dvakrát více technických pomocí než obvykle. Zejména čerpali vodu ze zatopených sklepů a odklízeli spadané stromy a polámané větve. Hasiči podle jejich mluvčí Ivany Svitákové vyjeli během středy celkem k 448 událostem, z toho 295 bylo technických pomocí. Denní průměr je 149.


Podle Řepky blesk zasáhl a poškodil tlakové čidlo a přívodní potrubí trasového uzávěru, které má průměr 12 milimetrů. „Poškozené potrubí bylo okamžitě odstaveno z provozu a nyní dochází k jeho řízenému odtlakování,“ řekl. Trasový uzávěr v Chrášťovicích je pracoviště bez obsluhy, takže blesk a následný požár nikoho nezranil. „Žádné nebezpečí v okolí nehrozí. Situace je stabilizovaná, takže nejlépe bude nechat plyn z potrubí vyhořet. Hasiči na to na místě dohlížejí,“ konstatoval operační důstojník jihočeského hasičského sboru. Policie ale preventivně uzavřela silnice v okolí trasového uzávěru plynovodu.

Po bouřce stály některé trati

Až po poledni se železničářům podařilo plně zprovoznit trať mezi Hlubokou nad Vltavou a Českými Budějovicemi. Úsekem, kde spadlé stromy poničily trakční vedení, se tak půl dne jezdilo s dieselovými lokomotivami a vlaky nabíraly asi půlhodinová zpoždění. Podobná situace panovala také na trati z Plzně do Klatov. Také ta zůstala omezeně průjezdná, jezdily pouze některé rychlíky, ostatní spoje byly nahrazeny autobusem.

Překážky na trati komplikovaly železniční dopravu v noci i dopoledne na dalších místech.  Zastavena byla doprava z Plzně na Žatec, výpadek dodávek elektřiny zastavil vlaky mezi Blovicemi a Nezvěsticemi na Plzeňsku, trakční vedení mělo poruchu mezi Mělníkem a Ústím nad Labem-západ. Vlak před půlnocí vykolejil po nárazu do stromu na trati z pražského Braníka do zastávky Praha-Modřany a podobná nehoda zastavila provoz i mezi Zbraslavicemi a Zručí nad Sázavou na Kutnohorsku.

Vlak po nárazu do padlého stromu
Vlak po nárazu do padlého stromu