Lidé běží pro život a pomáhají opuštěným dětem

Praha – Lidé dnes běhají pro život a pomáhají tak opuštěným dětem najít pěstounské rodiny. Letošní ročník akce Běh pro život se zaměřuje právě na opuštěné děti. Pomáhat mohou lidé ale jiným způsobem než během, třeba posílat dárcovské zprávy. Už popáté se letos běželo v šesti městech České republiky, Praha je tím posledním, sedmým. Běh pro život se uskuteční na Výstavišti v Holešovicích v 15 hodin.

Běh pro život probíhající v Praze je už posledním. Běželo se už v šesti městech Česka - v Ostravě, Českých Budějovicích, Brně, Pardubicích, Ústí nad Labem a v Plzni. „Pokud se někdo nemůže aktivně zúčastnit akce, může zakoupit originální zelené tkaničky v obchodech za padesát korun, zaslat DMS nebo si na našich webových stránkách může vytvořit takzvaného virtuálního běžce. Tam může ostatní požádat o podporu a vysbírat peníze na podporu opuštěných dětí. Peníze budou využity na proškolení pěstounských rodin a na finanční zajištění pro padesát dětí,“ podotkla manažerka projektu běh pro život Hana Svobodová.

V Česku žije asi 11 tisíc dětí bez rodin

„V České republice je opuštěných asi jedenáct tisíc dětí, přičemž téměř dva tisíce z těchto dětí jsou ve věku do tří let,“ řekla místopředsedkyně výkonné rady Asociace náhradních rodin ČR Jana Lexová.

Vytěžené peníze půjdou na proškolení pěstounských rodin na přechodnou dobu. „Je to forma náhradní rodinné péče, kdy se pěstoun po přechodnou dobu stará o dítě. Je to doba k tomu, aby se dítě vrátilo do své původní rodiny, nebo naopak přešlo do dlouhodobé pěstounské péče. Ty se musí naučit to, jak respektovat potřeby dítěte, a také, jak mu pomoci s tím, aby se od nich dokázalo odpoutat a mohli ho předat dál,“ vysvětlila Lexová.

„Za čtyři ročníky se nám podařilo vysbírat přes devět milionů korun. Minulý rok jsme tuto částku dokonce překročili. Tento rok předpokládáme, že čtyři miliony korun, které jsme si dali za cíl, získáme. Trasa není příliš dlouhá, běží se ve Stromovce. Je určená především pro rodiny,“ dodala Svobodová.

Video Rozhovor s Janou Lexovou a Hanou Svobodovou
video

Rozhovor s Janou Lexovou a Hanou Svobodovou