ČSSD nabídla pomoc při obnovení čerpání dotací z EU

Praha - Sociální demokraté dnes vyzvali vládní stany, aby problémy s čerpáním evropských dotací řešily spolu s opozicí. Úkolu by se měl ujmout krizový management, míní místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle ministerstva pro místní rozvoj může Česká republika přijít v evropských fondech asi o 22 miliard korun, pokud Evropská komise do konce roku neobnoví proplácení dotací. Podle ČSSD je potřeba problémy s dotacemi řešit co nejdřív, jinak bude stát pouze sčítat škody.

Zaorálek tvrdí, že podle propočtů ČSSD nemusí být 22 miliard korun konečných, ale suma může být mnohem vyšší. Kvůli „minimalizaci ztrát“ proto sociální demokraté chtějí s vládními stranami jednat o prosazení úprav některých zákonů. Podmínkou obnovení proplácení dotací je podle Zaorálka novelizace zákona o kontrole a přijetí služebního zákona. Kromě legislativních kroků je pak například nutné zavést veřejný registr včetně seznamu příjemců a zajistit stabilizaci úředníků.

„Důvod, proč se Evropská unie brání obnovit proudění peněz, je, že cítí, že kontrola z ministerstva financí negarantuje zodpovědné zacházení s finančními prostředky. Je nutné, aby tady byl společný postup. My jsme na to připraveni a nabízíme kooperaci. Nemá smysl, abychom jenom vypočítávali chyby a nedostatky. Teď je třeba najít cestu z této situace,“ řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Co nestihnou úředníci vyčerpat, propadne

Propadnout by mohly podle zprávy ministra Kamila Jankovského hlavně peníze z operačních programů Životní prostředí a Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Aktuální potíže tuzemských programů souvisí s pravidly EU, podle kterých je nutné do konce každého roku vyčerpat z fondů určitý objem peněz. Když to státní úředníci nestihnou, nevyčerpané peníze pro příslušný rok propadnou a vrátí se do unijního rozpočtu.

Problémy prohloubilo také březnové rozhodnutí vlády, která na doporučení EK kvůli nesrovnalostem v tuzemském dotačním systému pozastavila odesílání žádostí do Bruselu o zpětné proplacení dotací. Čas na nápravu dostal kabinet do konce června. Eurokomisař pro regionální politiku Johannes řekl, že termín možného obnovení proplácení evropských dotací je zatím nejasný.