O nočním klidu by si obce měly rozhodovat samy

Praha - Ministerstvo zdravotnictví chce prolomit zažitou dobu nočního klidu, kterou by už napříště neurčoval celostátní zákon. Chce tak umožnit obcím, aby mohly samy rozhodnout, jestli koncerty nebo třeba městské slavnosti budou pokračovat do noci. V novém zákoně ladí ministerstvo poslední detaily a dokončit by je mohlo na podzim. Pokud je odsouhlasí také poslanci a senátoři, mohly by být letní festivaly ve městech delší třeba už příští sezonu.

Dobu nočního klidu určuje zákon o ochraně veřejného zdraví - klid by měl být od desáté hodiny večer až do šesté ranní. Provozovatelé hudebních akcí, jako jsou třeba pražské United Island, říkají, že toto nařízení je - hlavně v létě – přežitek, a změnu by uvítali. Některé hudební aktivity nebo akce by si zasloužily delší časový prostor i podle politiků.

Společnost se navíc za posledních dvacet let výrazně proměnila. Lidé hlavně ve městě později vstávají a také chodí později spát. „Město by mělo po té desáté žít a zažíváme to i v jiných městech v zahraničí, kde především právě v létě město ožívá v tuhle hodinu,“ říká například Martin Voňka, organizátor United Islands. To připouští i ministryně kultury Alena Hanáková.

Rušení nočního klidu úzce souvisí s hlukovými limity, které povoluje zákon. V obydlených oblastech připouští zákon hluk do 45 decibelů ve dne - tedy od šesté do 22. hodiny. Až do šesté hodiny ranní je pak limit o deset decibelů nižší. Za porušení hlukových limitů hrozí vysoké pokuty, které udělují hygienici. V současné době je nejvyšší možná sankce až dva miliony korun, obvyklá výše je ale asi půl milionu.


To, že lidé chodí hlavně ve velkých městech později spát a později vstávají je podle sociologa Jiřího Buriánka způsobeno tím, že chtějí využít volný čas, kterého je nejvíc právě spíše večer. Jde podle něj o běžný trend i v západních zemích. Důležitá je i ekonomická stránka věci, protože opatření se netýká jen festivalů hudby, ale třeba i zahrádek u kaváren a různých provozoven, které by mohly vydělávat.