Státní zástupce navrhuje Trpišovskému minimálně pět let vězení

Praha - Státní zástupce požaduje pro podnikatele Aleše Trpišovského, který měl agresivní jízdou na D1 ohrožovat ostatní řidiče, trest vězení na dolní hranici trestní sazby. Trpišovskému hrozí za pokus o těžké ublížení na zdraví 5–12 let vězení. Obhájce naopak chce, aby soud jeho klienta kvůli nedostatku důkazů zprostil obžaloby. Soud by měl rozsudek vynést ve čtvrtek.

Žaloba čtyřiačtyřicetiletého podnikatele viní ze dvou skutků, které se údajně staly 29. prosince 2010. Trpišovský podle obžaloby nejprve na 13. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno předjel vysokou rychlostí pomalejší auto zprava, zařadil se před něj a prudce zabrzdil. O něco později na 30. kilometru provedl stejný manévr, auto za ním však nestačilo zastavit a havarovalo. 

Podle státního zástupce se u soudu vina podnikatele prokázala řadou důkazů na základě výslechů svědků a znalců. V závěrečné řeči uvedl, že si obžalovaný při manévru podjíždění a následného vybržďování pomalejších aut musel uvědomit, co dělá a že tak činil úmyslně. Státní zástupce Tomáš Milec připomněl i usnesení Nejvyššího soudu, který se podobnými nehodami v minulosti zabýval. „Chtěl poškozené vytrestat za to, že jej zpomalili,“ citoval Milec z usnesení s tím, že toto jednání bylo podobné. Kromě trestu vězení také požaduje, aby soud Trpišovskému vzal na delší dobu řidičský průkaz. 

Trpišovského obhájce Michal Pacovský naopak tvrdí, že se naopak vina jeho klienta před soudem neprokázala a pro nedostatek důkazů by měl být zproštěn obžaloby. „Ani jedna jediná stopa nesvědčí o vině pana obžalovaného,“ prohlásil v závěrečné řeči. Stěžoval si zejména na práci policie, která podle něj nepracovala s jinou verzí, než že je pachatelem nehody Trpišovský. Pacovský také v závěrečné řeči uvedl, že se svědci z údajně ohrožených aut na jeho klienta domluvili a jejich výpovědi nebyly věrohodné. 

Trpišovský dnes při své závěrečné řeči opět připustil, že jel po dálnici rychleji, než dovolují předpisy, protože pospíchal do nemocnice za nemocnou matkou. „Nemohu souhlasit s tím, že jsem vytvořil všechny tyto incidenty a ještě ke všemu úmyslně,“ dodal Trpišovský. Uvedl také, že mu mediálně sledovaný případ zničil rodinný i pracovní život.