Ekonom Schwarz bude dalším arbitrem ve sporu s Diag Human

Praha - Dalším arbitrem ve sporu státu se společností Diag Human určil Městský soud v Praze ekonoma Jiřího Schwarze. Kauza ohledně sporu České republiky s firmou Diag Human pokračuje ustavením tříčlenného senátu, který bude mít za úkol přezkoumávat rozhodčí nález z roku 2008. Schwarz by měl nahradit původně jmenovaného švýcarského právníka Damiana Della Ca, který z případu odstoupil. Nynější jmenování není pravomocné, protože se proti němu Diag Human zřejmě odvolá, v takovém případě by případ řešil vrchní soud.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: František Vlček

V předchozích jednáních nevyhověla soudkyně Lucie Jackwerthová většině námitek advokátky firmy Diag Human Ivy Duchoňové, například zamítla návrhy na výslechy dalších svědků. Duchoňová kritizovala zejména údajné manipulace s rozhodčím spisem. Podle soudkyně bylo ale úkolem jednání jmenovat dalšího rozhodce.

Diag Human plánuje podat na soudkyni kárnou žalobu. „Počet a význam vad v postupu státu jako strany sporu, a stejně vadných postupů paní soudkyně, je mimořádný,“ uvádí společnost. Podle advokátů firmy se prokázala manipulace se spisem a stát údajně předložil soudu zfalšovanou listinu.

Diag Human požaduje od státu 8 miliard

Firma Diag Human má dostat od státu osm miliard korun za překažený obchod s krevní plazmou, uvádí rozhodčí nález. Nyní soudy zdlouhavě rozhodují o složení přezkumného senátu. Na pozici jednoho z arbitrů navrhla Česká republika prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela. O jeho jmenování rozhoduje Vrchní soud v Praze.

Diag Human
Zdroj: ISIFA/ČT24/www.diaghuman.eu
Autor: Vojtěch Rejl

Původně měl v přezkumném senátu zasednout jeden člen jmenovaný ČR, jeden firmou a jeden soudem. V listopadu 2008 byli jako rozhodci určeni tehdejší proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl za stát, švýcarský právník Damian Della Ca za Diag Human a Kužel, původně jmenovaný Obvodním soudem pro Prahu 6. V současnosti zůstává jediným nesporným arbitrem Kindl.

Kvůli pochybám o nezaujatosti ostatních arbitrů loni odstoupil i Della Ca. Firma na jeho místo jmenovala jeho krajana Maxe Baumanna. Ani jeho jmenování však není nesporné. Podle českého státu firma neměla pravomoc dodatečně ustavit rozhodce. Měla se prý obrátit na soud. ČR mezitím navrhla soudu jmenovat dalším arbitrem právě ekonoma Schwarze.