Biolog Friml získal jako první Čech prestižní zlatou medaili EMBO

Praha – Mezinárodně uznávaný vědec Jiří Friml dostal jako první Čech prestižní Zlatou medaili Evropské organizace molekulární biologie (EMBO). Ta se uděluje od roku 1986 a je s ní spojena odměna 10 tisíc eur. Zlatou medaili dostane každý rok pouze jediný vědec z celé Evropy a pro biology jde o nejvyšší možné evropské ocenění. Friml proslul průlomovými objevy o funkci rostlinného hormonu auxinu, který rozhoduje o tvaru a růstu rostlin.

Zdroj: Körber-Stiftung Autor: Friedrun Reinhold

Devětatřicetiletý vědec publikoval přes 130 původních vědeckých prací a posudků v předních zahraničních časopisech a řadí se mezi nejvíce citované biology z oboru rostlin z celého světa. Výsledky Frimlova výzkumu jsou významným přínosem pro biologii i pro zemědělství, protože poskytují základ pro procesy, které by mohly vést k rozvoji rostlin produkujících vyšší úrodu nebo těch, které jsou odolnější k méně příznivým podmínkám, jako třeba suchu nebo zastínění.   

„Ocenění kolegů z Evropské organizace molekulární biologie je pro mě obrovskou ctí a dodává mi významnou podporu pro další práci. Rád bych to považoval nejen za ocenění pro moji osobu, ale v širším smyslu i pro celý rostlinný výzkum, který si zaslouží více podpory a z většího povědomí veřejnosti by mohl rozhodně profitovat“, uvedl letošní držitel Zlaté medaile.   

Friml působí v Belgii na universitě v Gentu a na Vlámském ústavu pro biotechnologie (VIB) a zároveň je vedoucím výzkumné skupiny Vývojová a buněčná biologie rostlin v CEITEC, což je společný projekt šesti nejvýznamnějších brněnských univerzit a výzkumných institucí zaměřený na pokročilé materiály a technologie.     

Tým vědců, který Friml vede v Gentu, nalezl dosud neznámou skupinu sedmi bílkovin, které v buňkách kontrolují hladinu rostlinného hormonu auxinu. Objev ukazuje, že systém zodpovědný za regulaci hladin auxinu v buňkách je složitější, než si vědci doposud mysleli. Auxinem řízené molekulární procesy optimalizují přizpůsobení rostlinného vývoje a růstu ve stále se měnících podmínkách životního prostředí. Průlomový objev nedávno zveřejnil prestižní vědecký časopis Nature.