Česko čeká horký víkend plný letních bouřek

Praha – Meteorologové varují před přehřátím, od soboty budou teploty místy překračovat 34 stupňů. Začnou se tvořit bouřky, které mohou být i intenzivního charakteru. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí pro české regiony a Jihomoravský kraj od pátečního poledne, pro celou Moravu od sobotního odpoledne s tím, že na Moravě bude riziko přehřátí nižší. Nedostatek srážek také ovlivnil vodáckou i houbařskou sezónu. Splavné jsou v Česku jen některé řeky, a to většinou pouze na dolních tocích.

Vedro s sebou přinese teplý vzduch od jihozápadu, který bude proudit kolem tlakové níže nad Britskými ostrovy. Během pátku budou nejvyšší denní teploty zejména v Čechách a na jižní Moravě překračovat 31 stupňů Celsia. Od soboty pak budou maximální teploty
nad 31 stupňů Celsia na většině území, místy ale překročí i 34 stupňů. V teplém vzduchu se začnou tvořit bouřky, místy intenzivní.

V pondělí by se maxima měla pohybovat kolem tropické třicítky, v úterý už by teploty měly
klesnout k příjemným 25 stupňům Celsia. Aby lidé předešli přehřátí a dehydrataci, doporučují meteorologové omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

České řeky hlásí málo vody

Na nedostatek srážek si stěžují i vodáci. Vody v řekách příliš mnoho není, proto by vodáci, kteří na ně budou chtít na počátku prázdnin vyjet, měli dobře zvážit jejich výběr. Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu dodal, že řada řek je splavná jen na dolních tocích, někde jsou i mělčiny. Menší řeky jsou téměř bez vody. Úhlava, Mže, Tichá a Divoká Orlice, Moravice a Jihlava nejsou už vhodné pro splouvání. Doporučit lze Vltavu pod Vyšším Brodem, Lužnice je zatím dobře splavná po celém svém toku od Suchdolu nad Lužnicí. Otavu lze sjíždět od Sušice a s množstvím vody je na tom lépe než Berounka a Sázava, na kterých jsou už mělčiny.

V souvislosti s letními vedry a koupáním varují traumatologové před neopatrnými skoky do vody. O prvních letních víkendech, kdy lidé vyrazí k vodě, prý v nemocnici ošetřují zejména chlapce, kteří skočili do vody, zlomili si krční obratle a často mají poranění páteře. K častým letním úrazům ale patří také úrazy cyklistů a bruslařů a úrazy z dopravních nehod.

Ani houbařům zatím počasí příliš nepřeje. Houby rostou zatím jen podprůměrně. „V omezené míře rostou letní houby, jako jsou hřiby, holubinky, muchomůrky, ryzce a lišky. Žampiony se zatím neobjevily,“ upřesnil předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Z jedlých druhů se dá najít například hřib smrkový nebo dubový, holubinka namodralá a muchomůrka šedivka. Spíše zřídka se objevuje oblíbená muchomůrka růžovka lidově zvaná masák. „Velkou úrodu hub by mohla přinést vydatná letní bouřka. Pokud nepřijde, houbám se nebude chtít vyrůst,“ dodal Landa.