Prázdniny se blíží, děti dostaly vysvědčení

Praha - Školáci dostali závěrečné vysvědčení a začaly jim tak letní prázdniny. Pro malé žáky jde o důležitý zážitek, pro starší už má konec školního roku trochu jiný význam. A často může být i negativní. Linku bezpečí už několik dní zahlcují telefonáty těch, kteří se bojí špatných známek a následné reakce rodičů. Pro vysvědčení si letos přišlo přes milion žáků základních a středních škol. Prázdniny přitom budou díky časnějšímu konci a pozdějšímu začátku školního roku o tři dny delší.

S předáváním vysvědčení pomohl i ministr školství Petr Fiala, který se vydal do Základní školy Grafická na pražském Smíchově. „Dětem je potřeba především pogratulovat k tomu, že ukončily další rok školy, a samozřejmě bych jim popřál příjemné prázdniny, to je to nejdůležitější,“ nechal se slyšet Fiala, který rozdával vysvědčení ve třetí třídě. Když se paní učitelka dětí zeptala, kdo by chtěl do školy chodit i o prázdninách, většině žáků okamžitě vystřelila ruka nahoru, což překvapilo i samotného ministra.

Pro mnohé znamená konec roku příjemnou společenskou událost, pro jiné stres a důvod ke strachu. „Často mívají strach z toho, že rodiče celý ten půlrok ani netuší, že se něco děje, děti si neřeknou o pomoc,“ míní operátorka Linky bezpečí. Stejná situace se přitom opakuje každý rok. Odborníci proto vyzývají rodiče, aby děti za případné špatné známky netrestali, a vzkazují jim, aby si vzpomněli na svá školní léta.

Starší žáci po konci školního roku často vyrazí do nebližší restaurace zapít své studijní výsledky. Podle průzkumu fóra Pijte s rozumem to udělá víc než polovina nezletilých. Alkohol pro ně není ničím cizím.

Video Dětem začínají prázdniny
video

Dětem začínají prázdniny

Dětem teď začínají dvouměsíční prázdniny, zpátky do školních lavic se vrátí až 3. září. Stále oblíbené jsou letní tábory - většinou dva týdny v přírodě. Asi 40 procent českých rodin pak tráví dovolenou buď u moře, nebo na chalupě. Prázdniny u babičky i dědečka ale už nejsou tak častou variantou, jak dětem vyplnit volno. Také proto, že i generace prarodičů musí často v létě normálně do práce. Letošní prázdniny také budou patřit Facebooku, hlavně u dětí do 15 let, které si ještě nemohou zařídit prázdniny podle svých představ.