Letní tropy udeřily hlavně v Praze a středních Čechách

Praha – Tropické letní teploty dnes udeřily hlavně v Praze a středních Čechách, rtuť tu stoupala nad 34 stupňů Celsia a několik stanic hlásí teplotní rekordy. Například v Dobřichovicích naměřili 34,3 stupně Celsia, a o 2,3 stupně tak bylo překonáno dosavadní maximum z roku 2003. O víkendu očekávají meteorologové ještě teplejší počasí, rtuť teploměru by mohla atakovat až 36 stupňů.

Kromě Dobřichovic naměřili rovných 34 stupňů také v Řeži u Prahy, Průhonice hlásí 32,8 stupně a Praha-Karlov 32,6 stupně Celsia. Údaje z nejstarší české stanice v pražském Klementinu, kde se měří od roku 1775, zatím nejsou k dispozici. Podle předběžných měření dnes ale rekord 34,9 stupně z roku 1947 překonán nebude. Na Moravě bylo dnes chladněji, teploty se pohybovaly kolem 28 stupňů. 

Ještě větší vedra by měla být o víkendu. V sobotu hlásí předpověď až 36 stupňů, v neděli 26 až 30 stupňů v Čechách a 31 až 35 na Moravě. Slunečné počasí ale místy pokazí přeháňky a bouřky. Meteorologové ale i tak očekávají, že bude na začátku prázdnin pokořena řada teplotních rekordů. Klementinum hlásí na sobotu maximum 35,7 stupně naměřené v roce 1950, na neděli pak 34,2 stupně z roku 1905.

Začátkem prázdnin vyráží celá řada lidí na dlouhé cesty autem k moři, lékaři proto upozorňují, aby řidiči pamatovali na dostatek tekutin, ideálně jednu láhev na 4 hodiny jízdy. V případě nedostatku tekutin jsou totiž reakce řidiče pomalejší, navíc je s ním spojena únava a mikrospánek. Lékaři naopak nedoporučují v horkém počasí pití kávy, kakaa ani alkoholu, které lidský organismus odvodňují. 

Řidiči by také v teplém počasí neměli naplno využívat klimatizaci, pokud jen např. venku teplota 35 stupňů, tak by ve voze nemělo být méně než 27 stupňů. Rychlé zchlazení organismu totiž může zvýšit krevní tlak. Německý automotoklub navíc spočítal, že pokud má řidič trvale puštěnou klimatizaci, tak se může spotřeba zvýšit až o dva litry na sto kilometrů.