Antimonopolní úřad zastavil smlouvu MPSV na systém korigující dávky

Brno – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) správní řízení a vydal předběžné opatření, díky němuž resort nemůže uzavřít s firmou IBM smlouvu na pronájem systému, který má zabránit chybám a podvodům při vyplácení sociálních dávek.

Na postup ministerstva si stěžovala česká pobočka velké softwarové společnosti SAS Institute ČR. Podle informací z médií si MPSV plánuje systém pronajmout od IBM a ušetřit tak až pět miliard korun ročně. Podle Hospodářských novin bude program kromě žadatelů o dávky kontrolovat také úřady a posudkové lékaře, propojí a vyhodnotí informace ze všech dostupných databází. Může tak ohodnotit například ordinace, kde je vysoký nebo naopak příliš nízký počet prohlídek.

Podle médií ministerstvo nevypsalo klasické výběrové řízení, IBM ale za kontrolu dávek nedostane nic, dokud systém nezačne přinášet úspory. Vláda už projekt schválila, připravovány jsou potřebné smlouvy, uvedly v květnu HN. „Vzhledem k finančnímu objemu celé zakázky neexistuje objektivní důvod pro upřednostnění jednoho dodavatele bez výběrového řízení,“ zdůraznil v květnu Štěpán Dlouhý, který mediálně zastupuje SAS Institute ČR. Podobný systém prý dokáže na českém trhu dodat více firem.

Vyřizování dávek
Vyřizování dávek

MPSV údajně podle svých dřívějších vyjádření využilo „jednací řízení bez uveřejnění“, což umožňuje zákon o veřejných zakázkách, aby naplnilo zákonné předpoklady pro oslovení právě jednoho dodavatele. Ministerstvo bylo za nevypsání tendru už jednou kritizováno. Na nový systém vyplácení dávek totiž nevypsalo výběrové řízení a připojilo se k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu Technology Solutions, kterou má Česko od roku 2008. Drábkův úřad postup hájí a tvrdí, že na informatice změnou dodavatelů výrazně ušetří. ÚOHS se případem také zabývá.