Pospíšila nahradí Blažek, Klaus ho jmenuje v úterý

Praha - Novým ministrem spravedlnosti bude místopředseda ODS Pavel Blažek. Podle informací České televize ho prezident Václav Klaus jmenuje v úterý dopoledne na návrh premiéra Petra Nečase. Premiér už v neděli avizoval, že nový ministr bude muset být jmenován nejpozději v úterý, neboť prezident ve středu odjíždí do zahraničí. TOP 09 v souvislosti s nástupem Blažka považuje za zásadní to, aby měl nejvyšší státní zástupce svobodu v personálních rozhodnutích.

Blažek v tiskovém prohlášení uvedl, že si důvěry premiéra váží. „V těchto dnech přerušuji léčbu dlouhodobého onemocnění. Proto žádám média o pochopení, že se k dalšímu vyjádřím až po uvedení do funkce,“ uvedl. Podle exministra Jiřího Pospíšila by měl Blažek dokončit zákon o státním zastupitelství a jmenovat respektovaného vrchního státního zástupce v Praze. „Já nechci nového pana ministra hodnotit, protože cokoliv řeknu, by mohlo být vnímáno jako má osobní zhrzenost,“ řekl na adresu svého nástupce.

TOP 09 v souvislosti s nástupem Blažka považuje za zásadní, aby měl nejvyšší státní zástupce  (NSZ) svobodu v personálních rozhodnutích. „Nejedná se nám o konkrétní jméno Lenky Bradáčové, jde o to, aby personální návrhy nejvyššího státního zástupce nebyly brzděny a nebyly omezovány, aby nezávislost NSZ byla i v personální oblasti,“ řekl ve Studiu ČT24 předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Personální výběr ministra ale hodnotit nechtěl, jde podle něj o pravomoc i odpovědnost premiéra. Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) uvedla, že Blažka nezná a úplně tak neví, do čeho jde: „Pouze doufám, že ministerstvo spravedlnosti dotáhne věci, které jsou rozpracované a na kterých mně mimořádně záleží, jako je například reforma státního zastupitelství.“ Za tikající bombu pak Peake označila i otázku vězeňství.

Věcný záměr zákona o státním zastupitelství brzy projedná vláda. Zákon počítá se zrušením obou vrchních státních zastupitelství a vznikem nového protikorupčního útvaru. Podle Pospíšila bude Blažek o jeho podobě muset vyjednávat především uvnitř ODS: „Neměl by přistoupit na kompromis, který ten zákon udělá bezzubým. Zákon má posilovat nezávislost státních zástupců a zefektivňovat boj proti korupci.“

Blažek neměl v minulosti s Nečasem zrovna dobré vztahy

Podle prvního místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) je Blažek dobrý politik i odborník, věří proto, že resort zvládne bez problémů: „Pevně věřím, že jeho nástupem skončí a zklidní se situace na státním zastupitelství. Pevně doufám, že politici přestanou komentovat personální problematiku, myslím, že do toho nemáme co mluvit.“ Nepříliš výrazný místopředseda ODS Blažek neměl v minulosti s Nečasem dobré vztahy. Předseda ODS mu v roce 2010 vyčítal, že podpořil uzavření koalice s ČSSD v Brně. Nečas pak podle Blažka nařídil jeho odvolání z dozorčí rady Lesů ČR. Brněnský politik naopak Nečasovi vytýkal špatnou komunikaci ve straně.

Pavel Blažek (1969) vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, na stejné škole absolvoval i doktorandské studium. Od roku 1996 je advokátem. Politickou kariéru začal v roce 1998, kdy vstoupil do ODS a stal se členem zastupitelstva městské části Brno-střed. Od roku 2002 je i členem zastupitelstva města Brna, od roku 2010 radním (byl již v letech 2002 až 2006). V roce 2010 zvolila ODS Blažka jedním ze svých místopředsedů. Je ženatý, má dvě děti.

Pavel Blažek

  • V 90. letech Blažek 17 měsíců zastupoval stát ve sporu se společností Diag Human.
  • V listopadu 2009 ho předseda ODS Mirek Topolánek označil jako jednoho z možných nástupců. Blažek tehdy řekl, že předsednické ambice nemá.
  • Jako místopředseda ODS měl mít na starost vnitřní chod strany, podle jeho vyjádření z února 2011 však řízení postupně převzal sám předseda Petr Nečas. I další občanští demokraté neoficiálně přiznávali, že Blažek na chod strany v podstatě nemá vliv. V současné době vnitřní záležitosti ODS řídí především místopředseda Pavel Drobil.
  • Po komunálních volbách v roce 2010 se Blažek stal jedním z tvůrců velké koalice ODS a ČSSD na brněnském magistrátu. ODS přitom mohla jít do pravostředové koalice a mít post primátora. Postup brněnské organizace kritizoval i Petr Nečas.

Pospíšil byl z vlády odvolán 27. června, premiér krok zdůvodnil jeho neschopností vyrovnat se s rozpočtovými škrty. Podle Pospíšila ale mohlo být skutečným důvodem chystané jmenování Lenky Bradáčové do funkce pražské vrchní státní zástupkyně. Podle komentátora Hospodářských novin Jindřicha Šídla to bude mít Blažek jako nový ministr velmi těžké. Jedním z jeho prvních úkolů bude právě jmenování nového vrchního státního zástupce v Praze. „Fakticky se dostal do situace, kdy asi nemůže nejmenovat Lenku Bradáčovou… Očekávám, že návrh potvrdí, protože nemá mnoho dalších alternativ,“ domnívá se Šídlo.

V rozhovoru pro ČT mimo jiné řekl, že Blažek měl být novou nadějí pro ODS. Jako místopředseda ale nebyl poslední dva roky prakticky vidět. Podle Šídla proto jeho jmenování na post ministra může souviset i s tím, že na konci roku je kongres ODS: „Bude se odehrávat po krajských volbách, kde ODS nemůže doufat v žádný velký úspěch. Myslím, že to souvisí s nějakými vnitrostranickými koalicemi a situací před kongresem.“

Video Reportáž Vladimíra Keblúška a Stanislav Polčák v Událostech
video

Reportáž Vladimíra Keblúška a Stanislav Polčák v Událostech

Reportáž Vladimíra Keblúška a Stanislav Polčák v Událostech

u 02.07.2012

Novým ministrem spravedlnosti bude Blažek

Nový ministr spravedlnosti tématem Událostí, komentářů

Rozhovor s Petrem Gazdíkem a Karolínou Peake

Rozhovor s Přemyslem Sobotkou

Komentář Jindřicha Šídla