Policisté musí ušetřit - zločiny budou předpovídat

Praha/Santa Cruz - Policisté v kalifornském městě Santa Cruz sice musejí pracovat s menším rozpočtem, přesto se jim daří zabraňovat zločinu úspěšněji než dříve. Omezený počet lidí je totiž přinutil pracovat úplně novým způsobem, který trestné činy spíš předpovídá, než jenom vyšetřuje po jejich spáchání. Stejnou cestou se chce vydat také česká policie.

Ve sklepě univerzity v kalifornské Santa Claře se zrodil nápad na předpovídání zločinu. Tajemství tkví v rozsáhlé statistice a téhle rovnici. „Věděli jsme, jaký systém hledáme. Lupiči se často vracejí do stejného domu nebo domu vedle týden nebo dva po spáchání zločinu,“ dodal matematik a autor projektu George Mohler.

Systém využívá modelů na předpovídání zemětřesení. Umí předpovědět místo a čas, kde zloděj s největší pravděpodobností udeří. Policisté chtěli systém vyzkoušet, a proto vzali statistiky loupeží za posledních sedm let, vědcům dali prvních šest a nechali předpovědět ten sedmý. Trefili třetinu případů. Projekt už rok běží, zatím se zaměřuje na nejsnáze předvídatelné zločiny, tedy loupeže. Jejich počet se o pětinu snížil.

George Mohler počítá, kde se bude loupit
George Mohler počítá, kde se bude loupit

Menší rozpočet nutí šetřit i tuzemskou policii. Vznikají proto takzvané mapy kriminality, které do konce letošního roku označí nejen rizikové okresy, ale dokonce konkrétní místa s přesností na metry i časem zločinu. „Šéfové těch místních, obvodních, územních odborů budou moct orientovat službu tam, kde problémy jsou,“ říká ředitelka odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitka Gjuričová.  

Počítačové nástěnka se špendlíky

Policisté se zaměří hlavně na pouliční kriminalitu, která je nejčastější, nejméně objasňovaná a zároveň velice nepříjemná. Například městská policie v Praze již používá vlastní systém. Pracuje na způsob počítačové nástěnka, do které se zapichují špendlíky. Kumulace značek určuje rizikovou oblast. „Hlídka může porovnat opakující se události stejného charakteru a může vyhodnotit, že další výskyt tam je předpokládaný,“ vysvětluje Milan Hendrych, vedoucí Centrálního operačního střediska pražské policie.

Ministerstvo vnitra zároveň upozorňuje na skutečnost, že i když víme, kdy a kde se stane zločin, stále to neřeší jeho příčiny, tedy nezaměstnanost, chudobu a různé závislosti.

Video Události: Policie chce zločiny předpovídat
video

Události: Policie chce zločiny předpovídat

Události: Policie chce zločiny předpovídat

05.07.

Reportáž Michala Kubala