Policisté využili uniformu a hráli ve filmu. Chystá se žaloba

Praha – Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhne obžalovat osmnáct bývalých policistů, kteří využívali své povolání k nelegálnímu přivýdělku u filmového průmyslu. Pro filmaře odkláněli dopravu, uzavírali prostory nebo střežili natáčení. Někteří z nich v uniformě a se služební zbraní dokonce ve filmu hráli. Inspekce je stíhá za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku.

„Policisté pobírali úplatky za to, že prováděli policejní činnosti pro soukromé účely. Při akcích používali jak služební stejnokroj, tak služební zbraně, v některých případech i jejich plastové napodobeniny,“ informovala mluvčí GIBS Radka Sandorová. „Policisté také záměrně označovali své uniformy jiným identifikačním číslem, zneužívali také policejní systém k tomu, aby zjišťovali informace o majitelích policejních vozidel, která parkovala v místech vyhrazených k natáčení.“

Podle Sandorové se policisté kvůli filmařině také uvolňovali ze služeb, někteří práci pro filmaře vykonávali i v době pracovní neschopnosti. Odměna za účast na akci činila pro každého příslušníka sboru nejméně dva tisíce korun. Někteří z nich si podle mluvčí dokázali svůj finanční rozpočet vylepšit řádově až o několik stovek tisíc korun ročně.

Nelegální činnost prováděli přibližně deset let. Policisté vedle služby nesmějí vykonávat žádnou jinou výdělečnou činnost kromě práce vědecké, pedagogické, publicistické nebo umělecké. Obviněným hrozí v případě odsouzení až osmileté vězení.

V Praze se případ týkal šestnácti policistů. Krajské ředitelství jich nakonec podle informací mluvčího pražské policie Tomáše Hulana pět propustilo a jedenáct zprostilo služby. Podle dřívějších informací serveru Týden.cz přitom v případu figurovalo víc policistů, než kolik bylo obviněno. Jeden z bývalých šéfů policejní inspekce Petr Ruml Týdnu řekl, že jich inspekce prověřovala několik desítek. Jejich provinění však nebyla taková, že by byl spáchán trestný čin.

Video Telefonát Radky Sandorové
video

Telefonát Radky Sandorové