Spory o detenční ústav ve Vidnavě - do věci se vložilo NSZ

Praha – Církevní budova ve Vidnavě, kde bude možná detenční ústav pro nebezpečné zločince, je jádrem komplikované pře. Ministerstvo spravedlnosti ji koupilo před čtyřmi lety, podle policie ale zbytečně draze. Na jaře kvůli tomu obvinila exšéfa vězeňské služby Luďka Kulu a bývalého ministerského náměstka Františka Steinera. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) ale kritizuje způsob, jakým se případ přesouval mezi žalobci. Steinerův advokát rovněž poukazuje na to, že se tak stalo v době, kdy probíhala pomyslná bitva mezi pražským vrchním státním zastupitelstvím (VSZ), které o přesunu rozhodlo, a NSZ.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) navrhlo už dříve ministerstvu spravedlnosti, ať ve věci podá stížnost pro porušení zákona. „Máme za to, že bylo špatně rozhodnuto o delegaci věci z Prahy na Prahu-západ. Rozhodoval orgán, který rozhodovat neměl,“ domnívá se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nedávno odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se ale Zemanově návrhu vyhovět nechystal, což mu oznámil v dopise. Konečné rozhodnutí nicméně bude na současném ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS).

O přesunu kauzy rozhodlo pražské VSZ, které tehdy vedl Vlastimil Rampula. Kauzu přidělilo žalobci, který pak Steinera i Kulu obvinil. „V té době, kdy probíhala jakási bitva mezi VSZ a NSZ, potažmo ministerstvem, se rozhodne o stíhání pana Steinera a pana Kuly,“ poukazuje na možnou souvislost Steinerův obhájce Jaroslav Ortman.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Že by stíhání bylo součástí boje státních zástupců, odmítá státní zastupitelství Prahy-západ komentovat. Na případu dál pracuje. Aktuálně vyslýchá svědky. Už vypovídala i Lenka Bradáčová, nyní adeptka na šéfku VSZ v Praze. Bradáčová totiž seděla v komisi, která nákup budovy ministerstvu spravedlnosti doporučila. Příští týden má jít svědčit i bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). 

Detenční ústav, který měl sloužit k oddělení nebezpečných zločinců s psychickými poruchami od zbytku společnosti, měl vzniknout v rozsáhlém areálu bývalého kněžského semináře v roce 2008, jeho kapacita měla postupně dosáhnout 250 míst. Jestli se tak skutečně stane, se rozhodne do pěti let.