Zakázky pražského dopravního podniku byly předražené až o půl miliardy

Praha – Zakázky pražského dopravního podniku (DPP) byly až o půl miliardy předražené. Ukázal to audit, který v podniku nařídilo vedení hlavního města. Informoval o tom server iDnes.cz s odvoláním na primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Auditoři kontrolovali desítku zakázek, mimo jiné zakázku na SMS jízdenky.

Primátor dostane výsledky auditu v úterý. „Mám informaci, která říká, že tam pravděpodobně je suma, která je okolo půl miliardy a která byla vyúčtována nebo proplacena neoprávněně. Jsou to smlouvy uzavřené na vyšší částky, než by bylo potřebné. Chápal jsem to tak, že se jedná o předražené zakázky,“ řekl Svoboda. Zatím ještě neví, které zakázky a o kolik byly předraženy. Až spis o auditu obdrží, bude prý po novém vedení dopravního podniku chtít, aby z něj vyvodilo důsledky. 

Auditoři se zabývali deseti velkými zakázkami, které vypsal DPP v posledních pěti letech. U sedmi z projektů našli auditoři chyby, podle serveru je mezi nimi například tendr na SMS jízdenky. 

DPP letos v únoru uvedl, že prověří například smlouvu na dodávku papírových a SMS jízdenek, bio složek do nafty, dále kontrakt na obrazovky v metru, bezpečnostní systém a smlouvu na právní služby s advokátní kanceláří Šachta & partners. Zkoumat se měly i smlouvy na dodávku nových autobusů a tramvají.