Do českých klinik přichází stále více cizinců, nejčastěji kvůli plastice prsou

Praha - Česká republika se stává nemocnicí Evropy. Anglicky mluvící personál, špičkové vybavení - to vše si u nás cizinci dopřávají za relativně málo peněz. Zejména v oboru plastické chirurgie patříme mezi tři nejnavštěvovanější země, nejčastěji si k nám zahraniční pacientky jezdí pro umělá prsa. Pokulháváme ale v propagaci medicínské turistiky. Přesto si do českých klinik nachází cestu stále více cizinců. Naše lékaře si v poslední době oblíbili hlavně Britové. 

Nejoblíbenější zákrok cizinců, resp. cizinek, je plastická operace prsou. Někteří pacienti se sem kvůli různým kosmetickým úpravám vrací i opakovaně. „S léčbou jsem byla velmi spokojená. Lidé jsou tu milí a každý umí anglicky,“ pochvaluje si Monica Stuartová, která sem přes La Manche přiletěla již podruhé. Při první návštěvě svěřila českým chirurgům svůj obličej, nyní po nich chce nová prsa. 

Právě z Velké Británie míří do Česka nejvíce zdravotních turistů. Většina z nich kvůli estetické chirurgii. Za mořem je ale populární i podvázání žaludku, léčba neplodnosti, dentální a oční zákroky nebo ortopedické operace. Loni se na české kliniky zapsalo asi 15 tisíc cizinců. Stát na nich vydělal více než půl miliardy korun. „Jedna třetina naší klientely jsou cizinci, nejčastěji z Velké Británie, Německa a Ruska,“ potvrzuje Helena Hejzlarová z kliniky plastické chirurgie Esthé. 

Video Zdravotní turistika vzkvétá
video

Zdravotní turistika vzkvétá

Celkově přinesl zahraniční cestovní ruch 135 miliard, zdravotní turistika tak tvořila zhruba půl procenta. Každým rokem se ale počet pacientů z ciziny zvyšuje o deset až 15 procent. Centrála cestovního ruchu i proto vůbec poprvé spustila kampaň na propagaci českých zdravotnických zařízení v zahraničí. Díky reklamě se tak cizincům otevírají dveře nejen soukromých, ale i státních klinik. „Celosvětově je velká poptávka po tomto druhu služeb. Česká republika doposud nepatřila k lídrům tohoto průmyslu, i když k tomu má velmi dobré předpoklady,“ řekl ředitel centrály CzechTourism Rostislav Vondruška.

Od července se ale kosmetické operace prodraží. Kliniky musí nově zaplatit 14procentní daň, a tak zvedají ceny. Turisty to ale přesto neodrazuje. Doma by Britové zaplatili průměrně v přepočtu o 63 tisíc korun více. I s cenou letenky a případného ubytování se jim výlet za většími prsy vyplatí. „Jsem přesvědčen, že zvýšení ceny přísun zahraničních klientů neohrozí,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Operace
Operace

Zdravotní turisté se zdrží o tři až šest dnů déle, než kdyby přijeli třeba za památkami. Nezůstávají ale zavření v nemocnici, utrácejí, a to dokonce více než běžní návštěvníci republiky. Zatímco běžný turista utratí přibližně 2 300 korun za den, zahraniční pacient tu nechá až třikrát více. Proto platí, že zdravotní turista rovná se lukrativní turista.

Čím dál tím oblíbenější jsou mezi zahraničními návštěvníky také české lázně. Každý rok se do nich jezdí léčit nebo rekreovat téměř 350 tisíc cizinců, hlavně z Ruska a Německa. Nejčastěji míří tradičně do Karlovarského a Zlínského kraje.