Ministři navzdory úsporám rozdali mezi zaměstnance sumu vyšší než v loňském roce. Drábek připomíná, že každý z ministrů má možnost ve svém resortu nastavit principy odměňování. „Jsem zastáncem systému, že ten konkrétní zaměstnanec má být motivován. To znamená, že kromě povinné tarifní složky má mít také jeho nadřízený určitou volnost v ocenění jeho snahy,“ dodal ministr.
Nejvíce svým lidem podle informací Lidových novin dopřál ministr financí Miroslav Kalousek, který od ledna do června 2012 nechal na odměnách vyplatit 12,6 milionu korun, zatímco loni to bylo 8,4 milionu. Velkorysý byl s 10,2 milionu Kč i druhý v pořadí, šéf TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a ministr zdravotnictví Leoš Heger, který rozdal mezi své podřízené 7,2 milionu.
Přes 8,3 milionu nechal vyplatit ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. „To nejsou odměny navíc oproti plánu. To jsou odměny na základě splnění úkolů, které byly cílovány a jsou v rámci rozpočtovaných mzdových výdajů,“ zdůraznil. Dobrou práci svých zaměstnanců chce Drábek demonstrovat úspornými opatřeními na svém ministerstvu, které snižují náklady státu o desítky procent, či změnami v sociálně-právní ochraně dětí. „Pokud to lidé mají dělat skutečně razantně, musí mít nějakou motivaci,“ míní.
Část resortů naopak pololetní odměny škrtla. Nic se podle LN nevyplácelo na ministerstvu obrany či životního prostředí. Na ministerstvu dopravy padl jediný bonus 23 tisíc korun za „odhalování nelegálních praktik v přidělování řidičských průkazů“. Dá se však čekat, že o to větší prémie resorty rozdělí na konci roku, podotýká deník.
