Audit DPP mě má zastrašit, tvrdí bývalý šéf Dvořák

Praha – Audit pražského dopravního podniku, jehož výsledky by měl dnes primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dostat, provázejí tlaky různých skupin a snahy o diskreditaci některých lidí, mimo jiné šéfa auditorského týmu Václava Lásky. Podle předběžných informací audit ukázal, že zakázky dopravního podniku byly předražené až o půl miliardy korun. Bývalý ředitel podniku Martin Dvořák pro ČT prohlásil, že cílem auditu je zastrašit ho, vedení města prý dopravní podnik poškodilo, a chce proto podat trestní oznámení.

Podle Dvořákových slov se o žádný audit ve skutečnosti nejedná, jde pouze o právní analýzu, kterou si bez výběrového řízení zadal primátor Svoboda. Půlmiliardovou částku považuje za nesmysl: „Na základě své pětileté zkušenosti ve funkci si myslím, že daná suma je naprostá fikce,“ zareagoval pro ČT Dvořák na odhady půlmiliardového předražení. Veškeré zakázky realizované za jeho působení v čele DPP prý standardně podléhaly zákonu o zadávání veřejných zakázek.

„Tato analýza… má jediný cíl, a to opět zastrašit a dehonestovat Martina Dvořáka, aby se nevyjadřoval k věcem, které se dějí po jeho odchodu a které byly důvodem k jeho odchodu,“ prohlásil Dvořák. Až se s výsledky materiálu seznámí, chce reagovat. Především pražský primátor podle Dvořáka poškodil dopravní podnik v řádu miliard korun a mohl se prý dopustit trestného činu. Proto chce Dvořák podat trestní oznámení.

Video Bývalý šéf DPP Martin Dvořák ve Studiu ČT24
video

Bývalý šéf DPP Martin Dvořák ve Studiu ČT24

Bývalý šéf DPP Martin Dvořák ve Studiu ČT24

s 9, 17.07.2012

Rozhovor s Martinem Dvořákem a Václavem Láskou

Audit v podniku nařídilo vedení hlavního města. Auditoři pod vedením advokáta Lásky kontrolovali desítku velkých zakázek, u sedmi údajně našli chyby. Mimo jiné se objevují také informace, které mají zdiskreditovat právě advokáta Lásku, který dříve pracoval u policie a také u bezpečnostní agentury ABL (nyní Mark2 Corporation Czech). Tam působil v době, kdy firmu spoluvlastnil nepravomocně odsouzený poslanec Věcí veřejných Vít Bárta. Tehdy měla ABL mimo jiné kontroverzní zakázku od Prahy 11 na sledování politických odpůrců a opozičních zastupitelů.