Vychovával americké ministryně, doma se na něj ale zapomnělo

Praha – Muž, který dokázal vychovat dvě americké ministryně zahraničí, na svou českou vlast nikdy nezapomněl. Josef Korbel se vydal za oceán jako psanec, když utíkal ze spárů nacismu a později komunismu. Univerzitní profesor a velký humanista ve Spojených státech našel nový život. Jeho dcera Madeleine Albrightová na něj ráda vzpomíná. „Můj otec byl vždycky dobrý československý patriot. Moc mě naučil,“ dodala. Zemřel 18. července 1977.

Podle mnohých odborníků je odkaz Josefa Korbela stále znatelný v demokratické orientaci zahraniční politiky USA. V jeho rodné vlasti se na něj ale téměř zapomnělo. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga Korbel skvěle reprezentoval ducha první republiky, „hluboce zakořeněné vlastenectví lidí, kterým šlo opravdu o tu zem“.

Nelehký život Josefa Korbela výstižně mapuje dokumentární snímek Muž s dýmkou. Je postaven na výpovědích Albrightové, její sestry Kateřiny a bratra Jendy. Muže s údělem diplomata - psance z rodné vlasti nejdříve vyhnal nacismus a poté komunismus. V nové vlasti pak dokázal vychovat dvě ministryně zahraničních věcí Spojených států amerických – dceru Madelaine Albrightovou a svou studentku Condoleezzu Riceovou.

Josef Korbel se narodil v září 1909 v Kyšperku, nynějším Letohradě. V letech 1936 až 1939 byl tiskovým atašé v Bělehradě, za druhé světové války vedl československé vysílání BBC v Londýně. Po válce se stal velvyslancem v Jugoslávii a Albánii. Po únorovém puči v roce 1948 odešel do exilu a požádal o azyl v USA. Útočiště nalezl v Denveru ve státě Colorado, kde přednášel na Vysoké škole mezinárodních studií, která dnes nese jeho jméno. Zemřel v roce 1977.


Video Muž s dýmkou
video

Muž s dýmkou