ČSSZ nesmí nakoupit tiskárny, rozhodl antimonopolní úřad

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pozastavil tendr České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) na nákup tiskáren za zhruba 200 milionů korun. ÚOHS vydal předběžné opatření. ČSSZ nemůže uzavřít smlouvu s vybraným uchazečem, než ÚOHS vydá definitivní rozhodnutí. „Probíhá správní řízení na základě návrhu podaného koncem června společností Konica Minolta Business Solutions Czech,“ vysvětlil šéf úřadu Petr Rafaj.

Podle ČRo správa sociálního zabezpečení například požadovala, aby tiskárny uměly tisknout na čtvrtky nebo aby úřednice mohly tisknout přímo z USB disků. Kvůli těmto údajně nestandardním požadavkům museli výrobci nabídnout buď stroje vyšší kategorie, nebo tiskárny jediné firmy, což nabídku ostatních mohlo prodražit.

„Považujeme to za zvláštní požadavek, omezilo to možnost výběru produktů. Použití těchto vlastností je u tisku fotografií, což nepředpokládáme, a zároveň tento tisk je mimo veškeré systémy evidence a předpokládáme, že bezpečnostní politika by stejně takovéhle funkcionality neumožňovala,“ vysvětlil svou stížnost k antimonopolnímu úřadu ředitel českého zastoupení firmy Konica Minolta Tomáš Bednář.  

ÚOHS se v minulosti zabýval také zakázkou ČSSZ na zapůjčení tiskáren a kopírek pro většinu okresních správ sociálního zabezpečení v republice. Loni rozhodl, že ČSSZ v tendru s předpokládanou hodnotou 423 milionů Kč chybovala. ČSSZ následně tendr zrušila.