Pětačtyřicetiletý Rostislav kdysi pracoval jako počítačový programátor. Stavba nového domu a rozpadající se manželství odstartovaly jeho zdravotní problémy. „Přicházely takové stavy úzkosti, kdy jsem si musel lehnout, zase jsem musel vstávat a dokola jsem chodil mezi kuchyní a obývákem,“ řekl jeden z pacientů jménem Rostislav. Posléze přestal pracovat a začal se léčit. Jeho stav se ale horšil a pomoc psychiatra odmítal. Zpátky do ordinace mu pomohli lidé z krizového oddělení sanatoria Ondřejov. „Došlo na psychické uvolnění s tím, že se mě ptali, co potřebuju,“ prohlásil.
Pomoc lidem s podobnými problémy mnohdy obnáší desítky návštěv a hodiny rozhovorů - třeba přes zavřené dveře. „Je to pomoc také s vyřizováním sociálních věcí, invalidní důchod a pracovní rehabilitace,“ podotkl sociální pracovník Marek Zeman.
Tým se inspiroval v zahraničí
Návštěvy pacientů fungují v Praze a okolí už deset let. Tým se inspiroval v Británii nebo Itálii, kde služba funguje běžně. „Dnes už do terénu moc nejezdíme, takže to právě dělá ta služba,“ konstatoval ředitel Sanatoria Ondřejov Martin Jarolímek.
Za to, že podobné centrum není i v jiných krajích, může podle některých psychiatrů i neexistující plán, jak pečovat o duševně nemocné. „V tuto chvíli jsme v procesu diskuzí a tvorby základních představ,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Základní návrh má být hotový do konce roku. Ministerstvo zdravotnictví počítá s penězi z evropských fondů. Léčba schizofrenie patří mezi nejdražší.

Reportáž Pavla Štrunce