Zlodějům začíná hlavní sezona. A není jim nic svaté

Praha - Jen za první letošní půlrok bylo vykradeno přes čtyři a půl tisíce domů a bytů v celé republice. Hlavní sezona zlodějům přitom začíná teprve teď, kdy se většina Čechů chystá na letní dovolenou. Škody podle informací ČT už v tuto chvíli přesahují dvě stě dvacet milionů korun. Nejhůře je na tom Praha a Střední Čechy. Z bytů mizí nejčastěji elektronika, ale třeba i šperky, starožitnosti nebo obrazy. Zloději jsou navíc podle policie čím dál drzejší. Výjimečné nejsou ani případy, kdy se do domu nebo bytu vloupají, zatímco jeho obyvatelé spí. V případě karavanů nebo kamionů dokonce používají uspávací plyn, aby se majitelé během krádeže neprobudili.

Majitelé domů a bytů dělají při odjezdu na dovolenou stále stejné chyby. „Lidé se strašně vytahují v hospodě. Takže já jsem seděl u vedlejšího stolu, ani jsem to vědět nechtěl, a vím, že odjíždí na 14 dní i s celou rodinou ze svého domku. Můžete mi říct, proč bych tam nešel?“ konstatoval prezident Asociace soukromých bezpečnostních služeb ČR  Jiří Kameník.

Pootevřená okna jsou zrádná

Základem bezpečí každého objektu jsou vchodové dveře. Nemusí na první pohled připomínat vrata od trezoru, ale měly by být masivní. Čím profesionálnější zabezpečení, tím lépe. Bezpečnostní agentury i policie tvrdí, že někdy stačí maličkost. Nesmí být poznat, že majitel už dlouho nebyl doma - například podle přetékající schránky. Evergreenem jsou pootevřená okna.

Pokud člověk už u vchodu zjistí, že se mu někdo vloupal do bytu, zbývá jediné - zavolat policii a dovnitř v žádném případě nevstupovat. „Rozumím tomu, že každý má tu tendenci do toho domu nebo bytu vejít a podívat se, co mu všechno zmizelo. Chápu to, jedná se o velký šok. Nicméně by se toho měli určitě vyvarovat,“ poznamenala Pavla Kopecká, mluvčí policejního prezidia.

Zloději jsou schopní lidi otrávit plynem

Zloději vymýšlejí navíc nové taktiky, jak se k věcem dostat. Třeba paní Fialová popsala probuzení ve svém karavanu poblíž francouzského Lyonu. S manželem a vnoučaty tam přenocovali po cestě na dovolenou do Španělska. „Když jsme vstali, všechny přihrádky byly otevřené,“ vzpomíná majitelka karavanu Marie Fialová.

Video Zlodějům začíná hlavní sezona
video

Zlodějům začíná hlavní sezona

Zmizely peníze asi za 13 tisíc korun. Nikdo ze spících se přitom neprobudil, proto si manželé Fialovi myslí, že zloději do karavanu oknem pustili rajský plyn. „Na to jsme přišli tak, že jednak děti byly omámené a jednak známí ve Španělsku nám řekli, že to jsou docela běžné praktiky,“ podotkla Fialová. „V České republice se nesetkáváme s takovými případy, nicméně přítomnost majitele v bytě nebo v domě neznamená, že nemůže být vykraden,“ upozornila mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Na začátku roku začali zloději stejnou taktiku používat i při vykrádání kamionů. Podobné případy policisté nejčastěji řeší v okolí dálnice D1.