Herečka Fischerová by mohla zabojovat o prezidentské křeslo

Praha – Herečka Táňa Fischerová řekla serveru Parlamentní listy, že pokud její podporovatelé dají dohromady potřebných 50 tisíc podpisů, zúčastní se historicky první přímé volby hlavy státu v Česku. Stala by se tak vedle europoslankyně Zuzany Roithové a šéfky strany Suverenita Jany Bobošíkové třetí ženskou kandidátkou na funkci prezidenta.

„Zvažovala jsem to dlouho, ale už to nechci odkládat. Tento týden to asi oficiálně ohlásím. Půjdu do toho, protože na mě v tomto ohledu tlačí dost lidí. Osobně bych do toho nešla, neboť na té funkci nevidím nic moc úžasného. Ale je pravda, že jsem spousty věcí nedělala, protože jsem sama chtěla, ale protože mě k tomu vyzývali ostatní a vehementně na tom trvali,“ řekla serveru Fischerová. 

Jako prezidentka chce usilovat hlavně o návrat mravnosti a etiky do mezilidských vztahů a politiky. Chce prý ukázat lidem, že i politiku lze dělat slušně. Záležet teď bude na tom, zda její příznivci nasbírají dostatek podpisů pod volební petici. 

Fischerová je herečkou, recitátorkou a moderátorkou řady charitativních akcí. Popularitu jí přinesly především Adventní koncerty. Působila také jako poslankyně koalice US-DEU a lidovců, je činná v řadě občanských sdružení. 

Podle některých průzkumů veřejného mínění by lidé na Hradě rádi viděli ženu. Roithová, která zahájila kampaň v uplynulém týdnu, ani Bobošíková v současnosti mezi favority nepatří, naznačují průzkumy. Podle nich jsou jimi naopak bývalý předseda úřednické vlády Jan Fischer, někdejší premiér ČSSD Miloš Zeman a ekonom Jan Švejnar, ten však kandidaturu teprve zvažuje. Soupeřit o přízeň budou s kandidáty ČSSD Jiřím Dienstbierem a ODS Přemyslem Sobotkou, s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a bývalým ministrem průmyslu a obchodu Vladimírem Dlouhým.