Připojte se ke stíhání Parkanové, vzkazuje ČSSD obraně

Praha - Ministerstvo obrany by se mělo připojit jako poškozená strana k trestnímu stíhání v kauze exministryně Vlasty Parkanové (TOP 09) a nákupu letounů CASA pro vojenské letectvo. S takovým doporučením přišel stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček. Resort Alexandra Vondry (ODS) připojení ke stíhání zvažuje; o případném připojení ministerstva obrany ke stíhání se podle mluvčího úřadu Jana Pejška rozhodne do konce srpna. Během srpna by také mělo být jasné, jak policie a státní zástupce rozhodnou o stížnosti proti zahájení trestního stíhání exministryně Vlasty Parkanové. Její advokát Tomáš Sokol už stížnost podal, obsah ale nezveřejnil.

Podle Hamáčka by měl Vondra přestat váhat a měl by svůj úřad ke stíhání připojit. „Já jsem zaznamenal v médiích, že pan ministr Vondra je trochu na vážkách, zda se má ministerstvo obrany k trestnímu stíhání jako strana poškozená připojit. Mě to zaráží,“ míní Vondrův stínový protějšek.

Pejšek uvedl, že ministerstvo požádalo vyšetřovatele o nahlédnutí do spisu, což mu zatím nebylo umožněno. Ministerští právníci zároveň dostali za úkol zpracovat k celé záležitosti detailní rozbor. „Na jeho základě bude rozhodnuto o případném připojení k trestnímu stíhání. Konečné rozhodnutí padne v nejbližších týdnech,“ řekl mluvčí.

  • Jan Hamáček
    Jan Hamáček zdroj: ČT24
  • Vlasta Parkanová
    Vlasta Parkanová autor: ČT24, zdroj: ČT24

Potikorupční policie viní bývalou ministryni obrany Parkanovou z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli nákupu letadel CASA. Podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu, ze kterého ji policisté viní, nedopustila. Detektivové v kauze CASA obvinili také bývalého šéfa resortní sekce vyzbrojování Jiřího Staňka. Ten vinu také odmítá.

Daňhel: Kdybych měl jít svědčit po čtyřech, tak půjdu

Nákup letadel CASA byl podle některých odborníků i médií podezřelý a předražený. Své svědectví k tomu policii nabízí i Karel Daňhel, důstojník armády, který dělal na letadla posudek a obchod kritizoval. Dosud ho detektivové o svědectví nepožádali. Před třemi měsíci ale přišel o prověrku, minulý týden byl obviněn z pohlavního zneužití a čelí i podezření, že byl placen zbrojařskou firmou. „To, co se odehrálo v minulém týdnu při mém zatčení, ve mně evokovalo jenom to, že kdybych tam měl přijít po čtyřech, tak tam půjdu,“ řekl v rozhovoru pro Reportéry ČT. Z kompromitace své osoby viní vojenskou tajnou službu. Ta to ale opakovaně popírá. Daňhel musí kvůli prověrce po 23 letech z armády odejít. Obrátil se ale na ministra, který mu termín odchodu prodloužil do listopadu.

Ministerstvo obrany dopravní letadla CASA nakoupilo proto, aby nahradilo dosluhující ruské stroje Antonov. U letounů se ale v průběhu používání vyskytly některé problémy, například na navigačních a spojovacích systémech.

Video Reportáž Anety Snopové a Kamily Štichové
video

Reportáž Anety Snopové a Kamily Štichové

Reportáž Anety Snopové a Kamily Štichové

ud, 26.7.2012

Brífink ČSSD o CASA a registru