Trestní oznámení na Nečase: Měl korumpovat poslance

Praha – Policie žádá poslance strany Karolíny Peake LIDEM, aby podali vysvětlení k možné korupci ze strany premiéra Petra Nečase (ODS). Informoval o tom internetový server deníku Právo. Ten má k dispozici dopis vyšetřovatelů, který měli dostat všichni poslanci strany LIDEM i nezařazený poslanec a bývalý člen ODS Michal Doktor, v němž je policie žádá o vysvětlení okolností jejich přechodu k LIDEM. Nečas důrazně odmítl „byť i jen náznaky“, že by v souvislosti se vznikem LIDEM jednal nějakým způsobem nelegálně. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan potvrdil, že se případ prošetřuje, ale není zahájeno trestní řízení. Věc je ve fázi prověřování bez právní kvalifikace.

Policisté se v dopise poslanců ptají, zda s nimi Nečas mluvil a činil na ně jakýkoliv nátlak ohledně vstupu do nově vznikající platformy kolem Karolíny Peake. V dubnu totiž místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová tvrdila, že ví o tom, že se nejen „odštěpenecká“ frakce zbudovaná kolem vicepremiérky Karolíny Peake, ale i další vládní poslanci a dokonce i premiér Petr Nečas snažili přemluvit poslance VV k přeběhnutí na stranu Peake. „Mně to připadá jako naprosto bezprecedentní chování, které tady snad ještě nebylo, nabádání k přeběhlictví,“ prohlásila tehdy Klasnová.

To, že měl premiér poslancům volat, v dubnu potvrdila v diskusi na televizi Prima i Karolína Peake. „Pokud vím, tak některým z kolegů také volal, alespoň jsem jej o to žádala, jestli tak učinil, si nejsem jistá,“ řekla v pořadu Peake, když se jí moderátor zeptal, zda jí premiér pomáhá s lanařením poslanců. Na to konto bylo na Nečase podáno trestní oznámení ve věci možné korupce.

„Je to natolik absurdní, že celou věc považuji za produkt okurkové sezóny. Nezbývá než se jen ptát, komu tyto hrátky slouží,“ reagoval Nečas na informaci o trestním stíhání.


Podle mluvčího pražské policie bylo trestní oznámení podáno jen na základě subjektivního dojmu, že mohl být spáchán zločin. „Oznamovatel jej podal poté, co shlédl jeden televizní pořad. Nechci to banalizovat, ale oznámení, kdy lidé nabudou dojmu, že by se snad mohlo jednat o trestný čin, prověřujeme desítky,“ řekl. „Naší zákonnou povinností ale je, prověřit, zda došlo k protiprávnímu jednání,“ dodal.

Poslanci tvrdí, že jim premiér nevolal

Poslanci, které Právo oslovilo, tvrdí, že si na rozhovor s Nečasem nepamatují. „Nikdo mě nelanařil ani nevolal a pochybuji, že by byl nátlak vyvíjen na kohokoli jiného. Jsem velkým odpůrcem politicky motivovaných trestních oznámení a toto je modelový případ,“ řekl Právu poslanec Viktor Paggio. Telefonát od premiéra popírají i Jiří Rusnok a Lenka Andrýsová.

Peake sdělila, že za své kolegy hovořit nemůže, ale ji samotnou se nikdo uplatit nepokusil. Dopis z policie s žádostí o vysvětlení ve věci možné Nečasovy korupce prý nedostala. „Zdá se, že někomu nejde na rozum, jak by někdo mohl z Věcí veřejných odejít zcela zdarma,“ podotkla Peake.