Eurovia nesouhlasí s německým posudkem na dálnici v Ostravě

Praha - Firma Eurovia odmítá závěry posudků německých expertů o katastrofálním stavu ostravské části dálnice D1, které zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic v pátek. Podle expertů z hannoverské univerzity způsobila poruchy a poškození zejména chybná volba materiálů, ale také špatný návrh a kvalita provedení stavby. Eurovia má prý ale jiné posudky – ty nicméně zatím zveřejnit nechce.

Podle Eurovie nezkoumali němečtí experti dálnici D1 důkladně: „Z našich poznatků víme, že pokud se provádí kontroly na objektech, tak takové kontroly trvají v řádech měsíců,“ uvedla mluvčí společnosti Petra Kučerová. Eurovia chce výsledky svých šetření zveřejnit koncem srpna, v té době bude mít další výsledky německých expertíz i Ředitelství silnic a dálnic. 

Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové jsou mosty na dálnici po pěti letech používání v nevyhovujícím stavu a je nutná jejich zásadní rekonstrukce. Na problémových úsecích dálnice je zatím snížená nejvyšší povolená rychlost, město Ostrava se ale obává úplného uzavření dálnice. Město totiž opravuje dopravní tepnu kolem svinovských mostů a objízdná trasa vede právě po dálnici. „Doufám, že nebude muset dojít k tomu, aby ty komunikace byly zavřené,“ uvedl k tomu mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Ředitel Odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Milan Dont:

„My v tuto chvíli čekáme na výsledky posudků, které řeší ŘSD. Na jejich základě uvidíme, zda ŘSD požádá o úpravu rychlosti na dálnici pro nějaké další řešení problému. Doufejme, že se to nevyhrotí do situace, že bychom museli dálnici uzavírat do doby vyřešení odhalených závad.“


Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

Reportáž Pavly Daňkové

U, 30.7.

Ředitel odboru ministerstva dopravy Milan Dont ve Studiu ČT24

Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice v Ostravě vypukl loni koncem listopadu, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Podle ředitelství nedodržela stavební firma Eurovia CS domluvený postup stavby a také použila nekvalitní podkladový materiál. Eurovia ale tvrzení ŘSD odmítá, podle ní většinu údajných škod způsobilo ŘSD špatnou nebo nedostatečnou údržbou. Kvůli poškozování dobrého jména společnosti podala na ŘSD v dubnu žalobu.