„Pro občany bude zjednodušení v tom, že nebudou muset jít na služebnu, pouze na internetu vyplní formulář,“ uvedl vedoucí odboru informační kriminality Karel Kuchařík. Výhodou podle něho také je, že policie obdrží podnět ihned a může se jím začít zabývat téměř on-line, ale i to, že pokud přijde více oznámení najednou, nebudou se evidovat na různých služebnách odděleně, ale rovnou pod jedním číslem jednacím.
Obdobné aplikace sice v rámci neziskových organizací u nás už dvě existují, zaslaných podnětů je však pouze několik desítek za rok. Policie proti tomu v loňském roce obdržela přes tisíc oznámení o tom, že by mohl být spáchán trestný čin. Podle Kuchaříka je přibližně dvacet procent z nich pro policii relevantních.
V letošním roce vede policie přes tisíc trestních řízení v oblasti internetové kriminality. Více než polovinu přitom tvoří podvody, přes deset procent porušování autorských práv, dvě procenta řízení pak policie vede pro podezření z trestného činu vydírání. Pachatelé ovšem stále častěji využívají tzv. chytré telefony, s jejichž pomocí se k internetu připojí prakticky odkudkoliv a policii tím komplikují práci.
