Babiš předsedou, jeho hnutí podpoří na podzim sedm kandidátů

Praha – Podnikatel Andrej Babiš se na ustavujícím sněmu stal předsedou politického hnutí ANO 2011, které založil v loňském roce. Podle Babiše je cílem hnutí kandidatura v parlamentních volbách v roce 2014, dnes však na brífinku zazněla jména sedmi nezávislých kandidátů, kteří se budou na podzim ucházet o hlasy voličů v senátních volbách s podporou hnutí.

„Myšlenky, které říkáme od začátku, realizujeme. Není to jen výkřik do tmy,“ poznamenal Babiš, majitel skupiny Agrofert Holding. Na sněmu dostal hlasy 73 ze 76 delegátů. Účast ve volbách do Poslanecké sněmovny je podle něj jediným způsobem, jak mít vliv na dění ve společnosti.

Člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek se spolu s jihočeskou koordinátorkou ANO 2011 Radkou Marxovou stali místopředsedy hnutí. Podle Babiše další lidé spojení s jeho byznysem v hnutí figurovat nebudou. Řadovými členy předsednictva se stali ještě senátní kandidát Petr Binder, manažer hnutí Richard Brabec a jeho pražský koordinátor Pavel Klaška.

Babiš také prozradil, že je fakticky největším sponzorem hnutí, které dosud dotoval 18 miliony ze svých peněz. Jeden milion pak poskytl jiný sponzor. Pro kampaň před senátními volbami hnutí podpoří každého z kandidátů částkou 1,5 milionu korun, celkem asi čtyři miliony by měly jít na podporu dvou hnutí kandidujících v komunálních volbách.   

Hnutí samotné zatím nemá jasně definovaný program. „My nemáme dneska ujasněno, kde jsme, jestli ve středu, rozkročení nalevo, napravo,“ připustil Babiš. V listopadu bude mít ANO 2011 programovou konferenci, už nyní prý odborníci připravují teze programu. Babiš jen zmínil své přesvědčení, že by ve státní správě měli působit odborníci.

Přehled kandidátů, které hnutí podporuje:

Brno - Rostislav Vyzula, lékař

Náchod - Václava Domšová, krajská zastupitelka

Praha 2 - Milan Hulík, advokát a publicista

Praha 8 - Petr Binder, moderátor, scenárista, dramaturg

Benešov - Ivana Dobešová, učitelka, ředitelka VOŠ

Mladá Boleslav - František Petrtýl, inženýr, majitel sportovního centra

Chomutov - Milada Benešová, bývalá starostka obce Křimov