Klíšťata natrhávají lidskou pokožku malou harpunou

Praha - Klíšťata jsou i v dnešní době stále velkou hrozbou. Jak ve volné přírodě, tak například i v městských parcích. Případů nakažených klíšťovou encefalitidou navíc stále přibývá. V Česku sleduje výskyt klíšťat na konkrétních místech jen velmi málo lidí. Tyto informace se potom dávají dohromady ve Státním zdravotním ústavě (SZÚ). Zároveň také existují předpovědi aktivity klíšťat. Ty má na starosti Český hydrometeorologický ústav. Pro Prahu se tyto informace získávají v lese v Komořanech.

Podle Milana Daniela z oddělení epidemiologie Státního zdravotního ústavu v Praze je metoda zjišťování výskytu klíšťat prostá. Vychází prý toho, že klíště nemůže za svou obětí přiběhnout nebo přiletět jako komár. Vylézá proto na povrch vegetace a tam číhá na hostitele.

Milan Daniel, oddělení epidemiologie, SZÚ Praha:

„My mu místo hostitele nabídneme kus bílého flanelu nebo jiného textilu, který má vlas, a pomalu jím otíráme vegetaci. Po deseti až dvanácti tazích tu vlajku prohlédneme a podíváme se na klíšťata, která jsou tam přichycená. Potom je dáme pomocí pinzety do zkumavky a zkoumáme v laboratoři. Tam se vyšetří, zda je klíště infekční, nebo ne.“


Klíště má tři aktivní vývojová stádia, která všechna člověka napadají a mohou ho infikovat. A to jak virem klíšťové encefalitidy, tak boreliemi, které působí lymskou nemoc. Ideální podmínky pro klíšťata jsou teploty kolem dvaceti až pětadvaceti stupňů a vysoká vlhkost. „Klíště číhá ve vegetaci, jakmile se přisaje, začne putovat po těle hostitele, až najde vhodné místo, to může trvat celé hodiny. Potom natrhne povrchovou vrstvu pokožky a zanoří sosáček, který vypadá jako taková malá harpuna. Ostny na sosáčku se mechanicky drží v prvních hodinách, jakmile začne sát, tak spolu se slinami vylučuje i látku, která kolem sosáčku vytvoří v rance vrstvu, která se nazývá cement. Pak je ho i těžké vyndat,“ podotkl Daniel.

Klíště si vyhledává velmi skrytá místa, třeba v podpaží, podkolenní jamce nebo na břiše. Jako prevence před napadením klíštětem funguje už oblek zvolený do terénu, měl by být světlý. Použití repelentu i nelehat si do volného terénu je také velmi důležité. Doma je pak důležité se prohlédnout.

Video Rozhovor s Milanem Danielem
video

Rozhovor s Milanem Danielem